Rychle zmontovatelné a do přírody zapadající dřevěné rozhledny využívající možností prostorové konstrukce z lepených nosníků i sloupů unesou vyhlídkové plošiny a „skyboxy“ až do 100metrové výšky. Potěší informace, že statické výpočty usnadňuje český software.
STÁLE OD VÁŽNĚJŠÍ KONSTRUKCE DÍKY 3D PROGRAMŮM
Rozhledny, které nám zpestřují poznání a prožitek z krajiny, se dosud stavěly z přírodní kulatiny nebo trámů ve tvaru vícebokých věží nebo štíhlých jehlanů, většinou pospojovaných kovovými prvky. Aktuální registr rozhleden s vyhlídkovou plošinou do výšek 15 až 40 m na území ČR uvádí 136 takových staveb, z nichž nejvyšší Bohdanka (52 m)v Posázaví z roku 2011 drží evropský primát v oboru věží z kulatiny.
Výškou i zastřešením vyhlídkových plošin ji následují nedávno otevřené dřevěné rozhledny U Jakuba (45 m)
v krajině České Kanady a Maják Járy Cimrmana (24 m)v Jizerských horách.
I když žádost o patent Otto Hetzera na dřevěné lepené nosníky byl podán už roku 1906, technologie z lamel lepených nosníků s rovnoběžnými dřevními vlákny, která jim dávají pevnost blížící se betonu, se prosazuje u konstrukčních dřevostaveb až v poslední době. V době, kdy se zvládla i jejich levnější automatizovaná výroba s pomocí CNC strojů a dokonale propracovaná technologie lepení a lisování za vysokého tlaku.
K až neuvěřitelným projektům přispívají nové počítačové programy, umožňující modelovat a vypočítat 2D i 3D konstrukce skládané z prutů, ploch, stěn a skořepin. |
Lepené dřevo ve srovnání s přírodním vykazuje větší rozměrovou i tvarovou stálost, lepší požární vlastnosti
a v rukou designérů zaručuje optimální vzhled. K až neuvěřitelným pokrokovým konstrukcím přispívají nové počítačové programy, umožňující modelovat a vypočítat 2D i 3D konstrukce skládané z prutů, ploch, stěn
a skořepin.
Jeden z nejlepších, vyvinutý podle požadavků Eurokódů a nabízený českou společností Dlubal Software, se podepsal na projektu v současné době nejvyšší dřevěné rozhledny na světě, otevřené od června 2013 nad rakouským jezerem Wörthersee nedaleko Klagenfurtu, i na řadě evropských projektů.
Nejvyšší současná dřevěná rozhledna světa byla na místě svojí mnohem nižší betonové předchůdkyně na vrcholku nad jezerem Wörhtersee v Korutanech, ve výši 847 m n/m, postavena po několikaleté přípravě během pouhých 8 měsíců. Korutanská architektská kancelář Klaura & Kaden jí dala revoluční spirálovitý tvar šroubovitě vytažené prostorové příhradoviny. Základem 100 m vysoké věže na betonové desce je 16 spirálovitě zakřivených lepených modřínových sloupů s profilem 32/144 cm. Ty jsou v 10 „patrech“ spojeny ocelovými prstenci v odstupu 640 cm. Třetím konstrukčním nosným prvkem jsou diagonální táhla z ocelových trubek, vedená od paty věže k její špičce. Věž má tři volně pochozí vyhlídkové plošiny a jednu – tzv. Sky Box – uzavřenou skleněnými okny. Všechny nabízejí úžasný výhled na alpsko-adriatický okruh a hlavní korutanská jezera i půlmilionový Klagenfurt. Kuriozitou je spirálovitě vedená 120 m dlouhá vnitřní skluzavka, po které mohou dolů odvážlivci sjíždět na zapůjčených podložkách do přízemí rychlostí až 25 km/h.
Většina z víc jak 300 000 návštěvníků ročně k jízdě nahoru i dolů používá v ose vedený rychlovýtah s prosklenou kabinou pro 16 osob, která vyjede na nejnižší vyhlídkovou rampu za necelých 30 s. Sportovci si občas zazávodí i během po nouzovém kovovém schodišti. Stavba věže o hmotnosti 800 t podle statistických výpočtů konstrukce softwarem RSTAB přišla na 10 mil. eur. Na betonovém základu v přízemí slouží návštěvníkům restaurace a prodejna suvenýrů. Věž nese na špičce 18 m vysoký stožár místních rozhlasových vysílačů, které nejnověji převezmou i šíření DVB-T rozhlasu pro celé Korutany.
STEZKY V KORUNÁCH STROMŮ – NOVÝ TREND TURISTIKY
Vyhlídkové věže se nejnověji stávají součástí stezek v korunách stromů, s nimiž přišlo před 5 lety Německo v Bavorském lese, a naše Lipno ji pohotově vybudovalo roku 2012 v Národním parku Šumava nad Lipenským jezerem.
Statikové využili Dlubalovy programy RSTAB a lepené dřevěné sloupy. K této 40 m vysoké vyhlídkové věži vede 675 m dlouhá přístupová cesta a dřevěná lávka zasazená citlivě do korun stromů. Bezbariérový příchod umožňuje sledovat životní formy lesů od úrovně kmenů až k vrcholkům, interaktivní tabule na 11 zastávkách poučují o tom, co návštěvník vidí a nezná. Vlastní věž sestává z 9 lepených dřevěných sloupů tvořících polygonální věž. Uprostřed věže je ocelový dutý sloup nesoucí ocelové spirálové schodiště.
Nejvíce návštěvníků však přichází lávkou, po které pak stoupají spirálovitě se zdvíhajícím dřevěným chodníkem uloženým na ocelových konzolách držených nosnými sloupy. Méně pak vzhledově ruší už jen výztužná ocelová diagonální síť tyčí a ztužující kruhová konstrukce. Šumava předběhla časově Pyramidenkogel exkluzivním toboganem, jehož žlab se vine v délce 52 m vnitřkem věže. O prázdninách je otevírací doba věže i lávky s podmanivým nočním osvětlením prodloužena až do půlnoci.
Jen ve střední Evropě se připravuje stavba nejméně desítky lesních stezek s vyhlídkovými plošinami, které otevřou novou éru turistiky, spojené s poznáním i zábavou. Architektům se meze zřejmě nekladou. Vyhlídka v Bavorském lese se 780 m dlouhou stezkou v korunách stromů má vejcovitý tvar, tvořený 16 zakřivenými lepenými sloupy. Lipenskou lepenou věž nad korunami stromů napodobilo Německo loni na Rujáně, přístupová lávka má délku 1250 m. Nejnovější Skywalk Allgäu u Bodamského jezera má zase lávky nesené převážně kabelovými závěsy, základní konstrukce je pak kovová. Úchvatné přírodní zážitky nová technika konečně umožňuje i seniorům a vozíčkářům. Na začátek stezek je provozovatelé parků přivážejí lanovkami nebo autobusy.
Ing. Jan Tůma, Klagenfurt