» Vůz původně určený pro domácí trh se již vesele prodává v Evropě
______________________________________________________________________________________
» Kabina řidiče je skvěle odhlučněná
______________________________________________________________________________________
Když se koncem roku 2013 na autosalonu v Tokiu objevil v expozici automobilky Subaru nový model s označením Levorg, jednalo se tehdy o prototyp. Dokonce se ani nepočítalo, že by se vyvážel mimo domácí trh. Ale nakonec je všechno jinak a Levorg se vesele prodává i v Evropě. Je už téměř samozřejmostí, že novinka od Subaru musí mít plochý motor s protiběžnými písty (typ boxer), nejlépe přeplňovaný, a vůz jako takový se neobejde bez stálého pohonu všech kol, a to v jeho symetrickém provedení. To vše Levorg splňuje, ale jeho tvůrci měli za úkol, aby navázal na úspěšnou kariéru několika generací modelu Legacy a zároveň přišel s nějakou novou charakteristikou, která by podpořila jeho prodejní argumenty. V souladu s tím, jakým směrem byl jeho vývoj veden, dostal nálepku sportovního kombi s vlastnostmi praktického rodinného vozu. A tady je třeba dodat, že takto zaměřený vůz neměl cokoliv změnit na vyžadované úrovni komfortu.
Levorg s délkou 4,69 m má pro Subaru typickou hexagonální čelní masku a zaujme i nápadným vstupem chladicího vzduchu uprostřed kapoty. Ten prozrazuje, že pod ním je přeplňovaný motor, který pro lepší plnění vyžaduje, aby turbodmychadlem komprimovaný vzduch prošel mezichladičem. Kabina vozu je dostatečně prostorná, a abychom mohli hovořit o voze rodinném, je třeba se zmínit o zavazadelníku, který má objem
522 litrů a složením zadních sedadel naroste na 1446 litrů. To ho opravňuje k zařazení mezi kombíky nižší střední až střední třídy.
Kabina Levorgu ve verzi Sport, který jsme měli k dispozici, v podstatě výbavou interiéru svému označení odpovídá, a to nejenom sportovními sedačkami pro řidiče a spolujezdce. Velmi dobrý dojem dělá výběr materiálů a zpracování jednotlivých detailů. Kromě dostatečného prostoru pro nohy cestujících vzadu (mezera pro kolena se pohybuje kolem 24 cm) můžeme ocenit také moderní pracoviště řidiče, byť na typicky asijské uspořádání miniovladačů na přístrojové desce je třeba si zvyknout. V hodnocení atmosféry v kabině si nelze nevšimnout, jak je výborně odhlučněná. Nás samozřejmě zajímala technická stránka pohonu vozu. Použitý 1,6litrový benzínový motor DOHC je v podstatě nový, přičemž jeho základ tvoří blok atmosférického agregátu z modelu XV. Aby Levorg získal vlastnosti sportovního kombíku, kde se hodnotí hlavně výkon a dynamika, bylo u tohoto čtyřválce typu boxer spojeno přeplňování turbodmychadlem s přímým vstřikem do spalovacího prostoru. Při kompresním poměru 11,0 : 1 výkon stoupl na 125 kW a točivý moment na 250 Nm od 1800 min–1.
Motor je spojený se samočinnou převodovkou CVT nazvanou Lineartronic, která mění převodový poměr plynule pomocí dvojice variátorů. A to už se dostáváme k pohonu všech kol s elektronicky řízenou dodávkou točivého momentu ke kolům obou náprav. Využívá k tomu lamelovou spojku se systémem aktivního rozdělení točivého momentu Active Torque Split (ATS). Tak třeba při výjezdu do stoupání, kdy každá strana vozu má jiné adhezní podmínky, kola s menší adhezí se protočí nežli lamelová spojka a ATS každému kolu přidělí elektronikou stanovenou optimální porci točivého momentu a pak už jde všechno jako po másle. Jinak převodovka, byť s plynulým převodem, má pro sportovně zaměřené řidiče její celkový rozsah převodu rozdělený na šest pevně stanovených převodových poměrů a ty se dají měnit „pádly“ pod volantem. Navíc systém SI-Drive nabízející volbu dvou jízdních programů Intelligent a Sport dovoluje řidiči přecházet na jízdu podle svého gusta.
U Subaru Levorg je možné na jedničku hodnotit perfektní trakci, která pozitivně ovlivňuje jízdní vlastnosti vozu a je zárukou bezpečné jízdy. Minimálně hlučný motor dovede dát 1,6 tuny vážícímu vozu solidní dynamiku, což znamená rozjezd z klidu na stovku během 8,9 s a rychlostní maximum 210 km/h.
Co se týká spotřeby, tady je třeba rozlišit jízdu klidnou bez zbytečného kvaltování od jízdy sportovní typu plyn-brzda. V prvním případě se spotřeba nemusí od normou stanovených 7,1 l/100 km (164 g CO2/km) nějak moc lišit. Ve druhém případě, kdy převodovka stále mění kontinuální režim na režim s naprogramovanými stupni – zrychlování, brzdění (např. v režimu Sport), je třeba počítat s tím, že spotřeba výrazně překročí
8 l/100 km. Pokud se zmíníme o brzdách, tak k zastavení z rychlosti 100 km/h potřebuje vůz 39,1 m. Pochvalou nelze šetřit při hodnocení bohaté výbavy a také řady funkcí, které dovedou řidiči smysluplně asistovat.
Pavel Biskup