» Řidič i spolujezdec si užívají nadstandardní pohodlí, i zadní sedadla nepřišla zkrátka
_______________________________________________________________________________________
» Adaptivní tlumiče jsme chválili po celou dobu testování
_______________________________________________________________________________________
Koncern Mercedes-Benz představil v roce 2008 na pekingském autosalonu vůz kategorie SUV pod označením GLK, postavený na technice třídy C. Mírným faceliftem pak prošel o čtyři roky později. Jeho úkolem bylo vyjít vstříc poptávce po prémiových vozech SUV, což v podstatě splňoval. Trh se ale brzy nabažil hranatých modelů, a tak rovněž u Mercedesu přešli u svého aktuálního modelu této kategorie na dynamičtější vzhled. Ten dostal navíc celou řadu moderních funkcí a v nové nomenklatuře Mercedesu přišel i k novému označení GLC, udávající jeho základní propojení se třídou C. V podstatě se jedná o spojovací článek mezi kompaktním SUV GLA propojeným s třídou A a jeho rozměrnějším provedením GLE souvisejícím s třídou E.
U novinky GLC se oproti jejímu předchůdci změnily základní rozměry: délka o 12 cm na 4,65 m, rozvor narostl na 2,87 m (+11,8 cm) a vůz je také o 5 cm širší (2,09 m). Z těchto údajů vyplývá, že kabina je nyní prostornější, na předních sedadlech si řidič se spolujezdcem využívají až nadstandardní pohodlí, ale ani cestující na zadních dobře tvarovaných sedadlech nepřicházejí zkrátka. Mohou totiž počítat s mezerou pro kolena alespoň 28 cm. Novinka v podstatě převzala luxusní základní výbavu třídy C, snad jenom přístrojová deska je posazená o něco výš. Ale zvětšil se i základní objem zavazadelníku na 550 l, a to představuje 100 l navíc. Jednou ze základních podmínek standardní výbavy nového vozu bylo zachování stálého pohonu všech kol. Ten nejen zvyšuje bezpečnost jízdy, ale majitelům crossoveru umožňuje i bezproblémovou jízdu mimo vozovku. U Mercedesu nazývají svoji verzi pohonu všech kol 4MATIC, a protože z větší části vychází z koncepce uspořádání vozu s motorem vpředu a pohonem zadních kol, je systém poněkud složitější. Rozdělovací převodovka s centrálním mezinápravovým diferenciálem, který je řešen jako planetový, jsou umístěny ve skříni převodovky vyrobené v tomto případě z hořčíkové slitiny. Odtud se na zadní kola přenáší točivý moment motoru klasickým spojovacím hřídelem od unášeče satelitů na kola přední nápravy pak od kola centrálního hřídele podél skříně převodovky, a to v základním poměru 45 : 55. Lamelová spojka mezinápravového diferenciálu s talířovou pružinou přesouvá třecí moment mezi přední a zadní nápravu.
Budeme-li hodnotit jízdní komfort získaný prostřednictvím podvozku z třídy C, jen těžko si přát víc. Adaptivní tlumiče, které jsou součástí sériové výbavy, jsme chválili po celou dobu testu. I když má GLC výše položené těžiště a větší hmotnost nežli stejně motorizovaná třída C, v praxi se jízda na běžných silnicích nikterak neliší. Řidič má ještě možnost volby některého z nabídky jízdních programů, které mu vyhovují. Pro jízdu v náročnějším terénu se může hodit na přání dodávaný off-road paket s 5 programy pro různé podmínky jízdy, své dobré vlastnosti má i vzduchové odpružená Air Body Control. To v případě nutnosti dovede posunout světlou výšku o 5 cm na celkových 22,7 cm, a to už v terénu něco znamená. Pro usnadněné nakládání a vykládání lze snížit záď vozu až o 4 cm. Jestliže dřívější model GLK disponoval i 6válcovými motory, aktuální GLC má v nabídce pouze přeplňované čtyřválce s přímým vstřikem paliva. A ty jsou jak v benzínovém provedení (GLC 250 – 2,0 l s výkonem 155 kW), tak v provedení naftovém (GLC 220d, GLC 250 d – 2,2 l s výkonem 125 a 150 kW). Všechny jsou propojeny s 9stupňovým automatem 9G Tronic. V této nové sestavě klesla spotřeba paliva oproti modelům GLK až o 19 %.
Námi testovaný Mercedes-Benz GLC 220 d se spokojil s průměrnou spotřebou 6,3 l/100 km (tovární údaj je 5,0 l/100 km→129 g CO2/km). Vůz vážící 1845 kg zvládne sprint na stovku za 8,3 s a jeho rychlostní strop je 210 km/h. Při rychlosti 130 km/h je hlučnost v kabině velmi příznivých 67 dB(A), ze 100kilometrové rychlosti vůz zabrzdí na suchémpovrchu na vzdálenosti 37,0 m. Nakonec ještě zmínka o tom, že GLC je pod označením 350 e 4MATIC k dostání i jako Plug-in Hybrid kombinující benzínový motor s elektromotorem o systémovém výkonu 235 kW.