» Design se upravoval jen okrajově, na řadě byla technika
_______________________________________________________________________________________
» Přímo reagující řízení – radost z jízdy
_______________________________________________________________________________________
Klasický model Astra je i přes neutuchající oblibu vozů SUV a variant různých crossoverů stále nejdůležitějším vozem nabídky automobilky Opel. Ten tvoří kolem 20 % prodejů. Když bychom sáhli do historie a vzali v úvahu i model Kadett, na který Astra navázala, současná Astra patří už do 11. generace.
Aby tradice úspěšného vozu zůstala zachována, konstruktéři od Oplu novou Astru, která přišla na trh teprve nedávno, přepracovali podle nejnovějších požadavků, hlavně co se týká techniky. Design byl totiž výrazně modernizován v rámci jeho minulé generace, takže tady se upravovalo spíš okrajově.
I přesto, že nová Astra je o 5 cm kratší nežli dosud (nyní 4,37 m), dává cestujícím na zadních sedadlech větší prostor hlavně pro nohy (+3 cm), zavazadelník si svých 370 litrů zachoval. Velký posun směrem dolů zaznamenala Astra u hmotnosti, kterou oproti stávajícímu provedení srazila podle výbavy o 120 až 200 kg. Nejvíce se ušetřilo na karoserii s materiálovým mixem, kde velkou roli hrála řada vysokopevnostních ocelí, jejichž lisované díly mohou být slabší. U pohonu a podvozku ušetřili konstruktéři dalších 50 kg i přesto, že výkonnější varianty Astry používají u zadní klikové nápravy přídavný Wattův přímovod vylepšující jízdu vozu v zatáčkách. Z palety čtyř motorů benzínových (74 až 110 kW) a tří motorů naftových (70 až 100 kW) jsme pro pohon předních kol námi testovaného vozu získali litrový tříválec s přímým vstřikem benzínu a přeplňovaný turbodmychadlem s maximálním tlakem 0,80 bar a s kompresním poměrem 10,5 : 1.
K další jeho výbavě patřil čtyřventilový rozvod DOHC, čtyřikrát uložený klikový hřídel, a co je u tříválce důležité, nechyběl v bloku motoru hřídel vyvažovací. Motor s výkonem 77 kW a točivým momentem
170 Nm/1800 min–1 propojený s 5stupňovou ruční převodovkou dovede 1239 kg vážící vůz nejen energicky rozjet, ale dynamikou nepolevuje ani ve vyšších otáčkách. Jeho poněkud hrubší akustický projev není na škodu, dobře totiž koresponduje s dynamickým designem vozu. Ale žádné nepříjemné vibrace motor nevytváří, hladina hluku v kabině se se 71 dB(A) v rychlosti 130 km/h nikterak nevymyká z průměru dosahovaného u srovnatelného vozu. Astra zrychluje na stovku během 11,5 s a její rychlostní špička je 200 km/h.
Spotřebu můžeme rozdělit na dosaženou vyloženě jízdou úspornou – 5,5 l/100 km, a jízdu v běžném
režimu – 6,2 l/100 km. Továrna jí prezentuje hodnotou 4,4 l/100 km (102 g CO2/km).
Ale Astra dovede dát svým přímo reagujícím řízením, zvláště pak na klikatých silnicích, opravdovou radost z jízdy. Teprve při energickém způsobu jízdy se projeví sklon k nedotáčení, kterému ovšem funkce ESP přitáhne uzdu.
Žádné zklamání nepřináší ani brzdný systém vozu s kotouči na všech kolech (vpředu ø 276, vzadu ø 264 mm), který dosahuje solidní hodnoty zpoždění a nevykazuje žádný znatelný vadnoucí efekt. Z rychlosti
100 km/h za sucha vůz zastaví na vzdálenosti 35,6 m.
Pokud by měla zaznít kritika, tak ta by se týkala převážení nákladu. Zavazadelník s objemem 370 až 1210 litrů je trošku pod průměrem v této automobilové třídě, má poměrně vysokou nakládací hranu (65 cm) a při sklopení zadních sedadel vzniklý schod na podlaze ztěžuje manipulaci se zavazadly velikosti XXL. Podlahu může vyrovnat dojezdové rezervní kolo, což ovšem zmenší zavazadelník o 60 litrů.
Jaký pokrok udělala nová Astra oproti svému předchůdci, je těžké shrnout do pár vět. Ale zmiňme se třeba
o světlometech LED- -Matrix s individuálním rozdělením dálkového světla vytvářeného 16 jednotlivě ovládanými diodami. U přehledně uspořádaného kokpitu zmizela většina klasických ovladačů, které nahradil dotykový displej, jehož prostřednictvím se aktivují asistenční systémy. V nabídce je jich celá řada.
Pavel Biskup