Mnoho výrobních firem stále spoléhá na lidskou práci namísto investic do plně automatizovaných řešení. Podle Štěpána Mlezivy ze společnosti Renishaw si však firmy začínají uvědomovat, že bez automatizace nezískají potřebnou flexibilitu a budou ještě více závislé na stále nedostupnější kvalifikované pracovní síle. Místo zkušených odborníků, kterých je nedostatek, proto často hledají alespoň spolehlivé zaměstnance s ochotou učit se. Často se takoví pracovníci osvědčí více než ti s potřebnou kvalifikací.
Renishaw proto hlavně menším a středním firmám nabídne ještě více řešení, která minimalizují potřebu nekvalifikované pracovní síly a usnadňují zapojení méně zkušených pracovníků, kteří se chtějí v oboru rozvíjet. Naučit se obrábět ručně či programovat CNC stroj je otázka let. Obsluhovat již naprogramovaného robota zvládne po zaškolení v podstatě každý.
Jak si v automatizaci stojí ryze české firmy? V minulosti v porovnání s nadnárodními koncerny silně zaostávaly.
Situace se pomalu zlepšuje, ale dramatický posun zatím nenastal. Automatizace je stále finančně náročná a často převládá názor, že je levnější přidělit k novému obráběcímu stroji člověka než investovat do plně automatizovaného řešení. To často vede k ručním procesům nebo využívání malých měřidel mimo hlavní linku, místo plně automatizovaných buněk propojujících roboty a měřicí zařízení.
Začíná se situace postupně měnit?
Pozitivní změny však vidíme u systému Equator, navrženého pro automatizaci. Většina zařízení je dnes prodávána jako součást plně automatizovaných řešení propojených s roboty nebo obráběcími stroji, které zajišťují automatickou korekci a zvyšují efektivitu i přesnost. Samostatné jednotky obsluhované člověkem už jsou spíše výjimkou.
Jaká je situace s automatizací u souřadnicových měřicích strojů typu AGILITY?
U souřadnicových měřicích strojů byla automatizace dosud spíše výjimečná, ale tento trend postupně proniká i do této oblasti. Například Agility typu S, kterou máme, je navržena přímo pro nasazení do provozu. S tímto strojem jsme dokonce získali zlatou medaili na letošním veletrhu MSV v Brně. Věřím, že jsme mezi ostatními výrobci nejlépe připraveni na provoz přímo na dílně.
Kdybyste měl přiblížit ideální automatizovaný provoz, jak by vypadal?
Právě pracujeme na projektu, kde se buduje autonomní provoz, kde lidská práce při zakládání nebo odebírání obrobků odpadá. Zůstane jen kvalifikovaný specialista, který dohlíží na chod systému a řeší případné problémy. Tím se nahrazuje méně kvalifikovaná pracovní síla, která je stále obtížněji dostupná a často nespolehlivá.
Takže továrny si postupně vystačí jen s kvalifikovanými specialisty, kteří dohlížejí na provoz, zatímco veškerá práce je plně automatizována?
Přesně tak. Byl jsem nedávno u jednoho zákazníka, kde jsme jednali o zavedení Agility. Procházeli jsme se po hale, kde mají obráběcí stroje, a generální ředitel mi říkal, že mají největší problém se spolehlivostí lidí. Obsluha strojů je často nespolehlivá - stává se, že někteří zaměstnanci druhý den nepřijdou do práce. To je obrovský problém, který znemožňuje efektivní plánování výroby.
Je opravdu tak těžké najít spolehlivé zaměstnance, že firmy často požadují jen základní práceschopnost?
Ano, to vidíme i u našich zákazníků. Místo kvalifikovaných a zkušených lidí, kterých je nedostatek, hledají alespoň spolehlivé zaměstnance s chutí pracovat a učit se. Například v některých provozech úspěšně pracují lidé, kteří se vyučili jako kuchaři nebo mají úplně jiné vzdělání, ale rychle se naučili, co je potřeba.
Jak může automatizace pomoci s nedostatkem pracovní síly a nízkou kvalifikací zaměstnanců?
Automatizace přináší větší flexibilitu ve využití pracovní síly a výrobních kapacit. Dost to firmy nyní řeší, protože mají značné výkyvy v zakázkách: část roku nestíhají a pak najednou propad. Při poklesu zakázek mohou jednoduše vypnout dva stroje a roboty, což je nic nestojí. Pokud by takové firmy měly zaměstnance, musely by je buď propustit, nebo jim nadále platit. Stále častěji proto firmy automatizují, aby si vystačily s méně zaměstnanci a mohly odbourat hlavně nekvalifikované pozice. I když automatizace představuje vyšší vstupní investici, v dlouhodobém horizontu přináší stabilitu, odstraňuje výpadky a zvyšuje tak efektivitu výroby.
Lze získat ucelený přehled o efektivitě provozu?
Ano, k tomu slouží software Renishaw Central, který propojuje všechny obráběcí stroje, měřicí zařízení a další komponenty. Umožňuje sledovat data v reálném čase, takže můžete okamžitě vidět, zda jsou stroje v provozu, kolik kusů bylo vyrobeno, nebo zda se některý stroj nachází v chybovém stavu.
Navíc umožňuje detailní analýzu, například rozdíly ve výkonnosti jednotlivých směn. Můžete zjistit, proč ranní směna vyrobí 100 kusů, zatímco odpolední jen 80 a noční pouze 50. Sleduje se i zatížení strojů a rychlosti posuvů, což může odhalit, že operátor na noční směně záměrně snižuje rychlosti, aby měl „klid", což však vede k vyšší zmetkovitosti. Tento přehled pomáhá optimalizovat výrobní procesy a zvyšovat efektivitu provozu.
To je skvělé, v zásadě tedy můžete na dálku monitorovat celou výrobu a okamžitě vidět, kde jsou nějaké problémy nebo slabiny.
Ano, a to nejen na úrovni jednotlivých zařízení, ale na úrovni celého provozu. Například generální ředitel, vedoucí kvality nebo výroby mohou pomocí softwaru Renishaw Central na jakémkoliv zařízení s webovým prohlížečem a okamžitě vidět, jaký je stav jejich výrobního procesu - kde to jede, kde to stojí, kde se vyrábí zmetky. Tento typ softwaru poskytuje kompletní přehled o provozu, což je zásadní pro řízení efektivity.
Vysoce přesná ramena s nástrojovou sondou RP3 slouží k měření nástrojů a detekci poškozených nástrojů na 2osých a 3osých CNC soustruzích a bruskách.
Vraťme se k malým a středním firmám, které stále s automatizací váhají. Jaké hlavní přínosy automatizace vidíte?
Automatizace přináší tři klíčové výhody. Zaprvé výrazné zvýšení produktivity - měřicí procesy se zkracují z hodin na minuty. Zadruhé automatizace snižuje zmetkovitost, protože přesné měření umožňuje rychlé úpravy výroby. A zatřetí jde o flexibilitu - automatizace umožňuje rychle reagovat na výkyvy v poptávce, což je dnes zásadní.
Jak vidíte budoucnost automatizace a průmyslu v příštích letech?
Největší výzvou bude adaptace průmyslu na nové technologie a současně vzdělávání pracovníků, aby se orientovali v automatizovaném prostředí. Bohužel, školství za potřebami průmyslu stále zaostává. Firmy, které do automatizace investují už dnes, ale získají obrovskou konkurenční výhodu. Vidím také velký potenciál v oblasti propojení technologií. Stroje a systémy, které budou mezi sebou komunikovat a optimalizovat procesy, jsou budoucností průmyslu.
Takže budoucnost vidíte v digitalizaci a propojení technologií?
Rozhodně, automatizace by měla být dostupná nejen velkým firmám, ale i menším podnikům. Větší propojení a komunikace mezi stroji navíc umožní automatickou optimalizaci procesů, což je obrovský krok kupředu. Tento směr má podle mě obrovský potenciál.
Jak na tyto trendy reaguje firma Renishaw?
Chceme se více zaměřit na menší a střední podniky, které také potřebují automatizaci, aby obstály v konkurenci. Plánujeme vytvářet cenově dostupnější řešení s vysokou přidanou hodnotou. Dále se soustředíme na software, jako je Renishaw Central, protože data jsou klíčem k efektivitě. Naší vizí je, aby manažeři mohli kdykoli sledovat výrobní procesy a činit okamžitá rozhodnutí.