Jsme součástí doby, kdy začínáme preferovat ekologické a zároveň komfortní způsoby vytápění. Jedním z alternativních zdrojů energie jsou tepelná čerpadla, která jsou symbolem uživatelského komfortu.
Než se ale dostaneme do samotného užívání, musíme absolvovat různě náročné instalatérské úkony. Rozsah prací a jejich investiční náročnost se odvíjí od zvoleného typu čerpadla.
DRUHY TEPELNÝCH ČERPADEL
Země - voda
Energie se v tomto případě získává ze země. A to dvěma možnými způsoby.
U rozlehlých pozemků je výhodné pořídit zemní kolektor, který je někdy nazýván jako horizontální kolektor.
Tam, kde nemovitost nedisponuje dostatečnou plochou, je řešením geotermální vrt označován také jako vertikální kolektor.
Nevýhoda systému země - voda je zjevná. Pořízení souvisí se zemními pracemi, které bývají finančně nákladné.
Geotermální vrt je finančně a časově velmi náročný. Zákazník utratí tisíce ještě před tím, než se fyzicky začne pracovat. Je nutné si nechat vypracovat hydrogeologický a stavební projekt. Existují firmy, které následně vyřídí povolení na úřadech ale i to je otázka tisíců. Samotné vrtání pak stojí až 1 000 Kč/m bez DPH. Často se volí hloubka kolem 150 m.
Zemní plošné kolektory nejsou administrativně tak náročné a stejně jako vrt nabízí jako výhodu stabilní zdroj tepla.
Vzduch - voda
Tepelná čerpadla vzduch - voda přenášejí teplo z venkovního vzduchu do vody v topení nebo do zásobníku vody. Principy termodynamiky jsou aplikovány systémem, který využívá venkovní jednotku.
Značnou výhodou je nižší náročnost instalace a s tím související nižší počáteční investice.
Nevýhodou je hlučnost venkovní jednotky a v případě nekvalitní instalace i vibrace. Systém také spotřebovává více elektrické energie oproti čerpadlům země - voda.
Vzduch - vzduch
Energie získaná z venkovního vzduchu odpařováním chladiva je předávána vzduchu vytápěného interiéru následnou kondenzací. Odpařování a kondenzace se uskutečňuje v tepelném výměníku.
Výhodou je stejně jako u systému vzduch - voda jednoduchá instalace a nižší pořizovací náklady než u země-voda.
Nevýhodou je opět venkovní jednotka, která bývá hlučná. Uživatelsky nepříjemný může být hluk vnitřní jednotky a samotné foukání vzduchu. Nicméně oba problémy se snaží výrobci eliminovat nejrůznějšími senzory.
Voda - voda
Energii lze získávat i z vody. Nejčastěji jsou využívány studny. Voda koluje z jedné studny do druhé. Během tohoto cyklu se odebere v tepelném výměníku teplo. První studna slouží jako zdrojová a druhá jako vsakovací.
Výhodou systému je, že dokáže nabídnout vysoký topný faktor díky stabilitě samotného zdroje.
Nevýhodou je náročnost údržby. Čas i finance sebere servis komponentů včetně hnacího čerpadla.
Co dál je třeba vědět?
Při výběru tepelného čerpadla se musíme vždy zajímat o pořizovací i provozní náklady. Pořizovací náklady jsou stále velmi vysoké, a to i pro ty nejlevnější typy vzduch - vzduch. Nepříjemné jsou i náklady související s povolením konkrétně systému země - voda. Navíc jeho získávání se může protáhnout i na celý rok.
Provozní náklady ovlivňuje účinnost zařízení neboli topný faktor. Čím vyšší, tím samozřejmě lepší.
Zásadní je, jestli systém dokáže dostatečně vyhřát konkrétní stavbu, a to i za těch nejnepříznivějších podmínek. Často se setkáte s tím, že za tzv. bivalentní teplotou již čerpadlo nezvládá dodávat požadované teplo. Klesnou-li teploty pod bivalentní teplotu, je nutné spustit zdroj záložní (například elektrické vytápění).