Letecký most z Hrebienku vyřešil dopravu typických žlutých palet s tvárnicemi Ytong na Zamkovského chatu, kde z nich vyrostla nová přístavba této oblíbené tatranské chaty. Pro pórobetonové tvárnice Ytong to přitom nebyla tatranská premiéra - naopak: Ytong najdete i na Zbojnické chatě, Žiarské chatě, Kamenné chatě na Chopku nebo na Chatě pod Rysy.
Zamkovského chata je horská chata v ústí Malé Studené doliny ve Vysokých Tatrách. Je to nejníže položená vysokohorská chata ve Vysokých Tatrách a je vzdálena asi hodinu pěší túry z Hrebienku po červené značce směr Skalnaté Pleso. Zásoby se na ni dopravují podobně jako v minulosti pomocí vysokohorských nosičů, ale pomáhá také vrtulník. Chodník na chatu je nenáročný a je celoročně otevřen, proto je tato túra vyhledávána zejména rodinami s dětmi.
S Ytongem lze postavit hrubou stavbu i ve Vysokých Tatrách
Přístavba zadní části chaty se třemi nadzemními podlažími poskytuje zázemí pro skladové prostory, kuchyni, ve II. NP je ubytování pro hosty a v podkroví jsou šatny a pokoje pro zaměstnance. Hrubá stavba je celá z pórobetonu Ytong, obvodové stěny jsou z tvárnic Ytong tloušťky 300 mm v provedení PDK a charakterizují je dobré statické a tepelně izolační vlastnosti. Současně jsou to tvárnice lehké a zdění s nimi je rychlé a s minimem odpadu. To jsou vlastnosti, které jsou v Tatrách velmi cenné. Podobně to bylo i u omítek Ytong - nejen že zlepšují tepelněizolační vlastnosti stěn, ale odstraňují vlhkost ze stavby a snižují také riziko vzniku plísní. Při práci s nimi ocenili místní zedníci snadné zpracování, vysokou vydatnost a pevnost. „Stavět v našich Tatrách není snadné, stavební sezóna je zde krátká, dostat sem materiál nebo vyřešit situaci, kdy se něco pokazí, také není jednoduché. Ale naše chata je velmi vyhledávaná a investovat se do ní musí," říká Andrej Kalinčík.
Na stěny a příčky nové přístavby se z Hrebienku na Zamkovského chatu letecky dopravilo až 78 kubíků pórobetonu Ytong
Příčky přístavby se realizovaly z příčkovek Ytong Klasik 100 a 125 mm. I pro tyto tradiční prvky ze sortimentu Ytong platí, že jsou lehké a přesně a rychle se s nimi zdí. Navíc je to ekologický materiál z čistých přírodních surovin. „Kromě tvárnic, příčkovek a omítek Ytong jsou na stavbě použity i ploché překlady Ytong, kterými autor projektu ing. Juraj Michalík nahradil klasické nosné překlady Ytong. Ploché překlady Ytong tak slouží k překlenutí všech otvorů v obvodových a vnitřních nosných stěnách chaty. Nosnost překladů je zaručena jen s nadezdívkou, ale v případě výstavby přístavby Zamkovského chaty mělo jejich použití věcné a praktické důvody: nejen že jsou vysoce odolné vůči požáru a po spřažení s nadezdívkou mají vysokou nosnost, ale hlavně jsou lehké a dobře se s nimi manipuluje a pracuje. Snáze se také zabudují na stavbě. Objem každého závozu helikoptérou jsme museli pečlivě kalkulovat a nízká hmotnost plochých překladů byla velkou výhodou," vysvětluje Martin Kozár, MBA, odborný poradce Xella.
Masivní strop Ytong Ekonom na přístavbě Zamkovského chaty je jednoduchý, přesný a má vysokou únosnost
Základem stropu Ytong Ekonom jsou prefabrikované železobetonové nosníky a výplňové vložky Ytong. U tohoto stropu se betonuje pouze rastr nosníků a příčných žeber, takže stropy enormně nezatěžují okolní nosné stěny. Jejich velkou předností je také skutečnost, že nabízí nejpřesnější konstrukci bez dalšího vyrovnávání před montáží podlahových vrstev. Atraktivitu a oblibu stropů navyšují také úsporné tloušťky stropu (na chatě jsou vložky o tloušťce 200 mm) a rychlá, snadná a bezpečná montáž bez nutnosti bednění. Na chatu helikoptéra dopravila 33 m3 stropních vložek Ytong, celkový objem pórobetonových materiálů, přepravených leteckým mostem, tak dosáhl úrovně více než 110 m3.
„I při realizaci stropu Ytong Ekonom se ukázaly klíčové přednosti tohoto stropu. Jeho použití na chatě totiž nebylo náhodné, naopak: dopravovat během letní sezóny na Zamkovského chatu helikoptérou připravenou betonovou směs bylo z mnoha důvodů prakticky nemožné. Projektant proto využil vlastností našeho stropu Ytong Ekonom, u kterého se betonuje pouze rastr nosníků a příčných žeber. Potřebná betonová směs se tak dala připravit na Zamkovského chatě, stačilo tam dostat směs štěrku, písku a cement, voda tam byla k dispozici a beton se mohl podle potřeby zhotovit přímo na stavbě," dodává Martin Kozár.
V současnosti je nákladná několikaletá rekonstrukce Zamkovského chaty u konce
Spolu s architekty se podařilo chatu velmi citlivě přestavět, rekonstrukce přitom probíhala prakticky už od roku 2016, kdy se začalo s investicí do úpravy malé vodní elektrárny. Pokračovala pak v roce 2019 stavbou čističky odpadních vod a postupně se podařilo vše připravit pro zásadní rekonstrukci celé chaty, která je nyní u konce. Samotná chata se zvětšila, v současnosti vás tak přivítá kompletně nová, výrazně větší jídelna a moderní ubytovací část. K dispozici jsou v každém patře např. sprchy a umývací koutek, takže komfort se výrazně zvýšil. Součástí chaty je i velká kamenná terasa. Nákladná investice zahrnovala také zaizolování a odvodnění základů a předělání provozního zázemí chaty. Týkala se mj. výměny kotle na tuhé palivo za ekologický a efektivnější peletkový kotel. Pro napájení čističky odpadních vod v zimním období se používá nový bateriový systém, napájený dieselagregátem. V letním období stačí pro výrobu dostatečného množství energie malá vodní elektrárna.