Teplárenské sdružení České republiky na 31. Dnech teplárenství a energetiky, které letos opět hostí Olomouc, ocenilo na společenském večeru 23. dubna tři Projekty roku a jeden Počin roku 2024. Nejzajímavější teplárenské projekty byly vyhlášeny již po třiadvacáté.
V českém teplárenství skončila první etapa transformace spojená s odchodem od uhlí do roku 2030. Týkala se zejména menších a středních tepláren na úrovni okresních měst. Miliardové investice v těchto zdrojích výrazné snížily emise skleníkových plynů. K dalšímu snižování emisní zátěže přispívá i zvyšování účinnosti výroby a distribuce tepla a kombinované výroby elektřiny a tepla a rozvoj soustav zásobování teplem, kde s nově připojenými odběrateli zanikají neefektivní lokální zdroje tepla.
„Dělá mi radost, že se rok od roku kvalita přihlašovaných projektů v teplárenství zvyšuje a uspět v konkurenci je stále těžší. Doufám, že tento trend bude pokračovat. Všem zástupcům realizačních týmů nejen vítězných, ale všech dokončených projektů, je potřeba pogratulovat a poděkovat jim, že svůj projekt do soutěže přihlásili," uvedl při předávání ocenění Mirek Topolánek, předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR.
Vedle dekarbonizace pokračovala v teplárnách i konverze parovodů na modernější a efektivnější horkovody. Tato kategorie projektů roku přispívá ke snížení tepelných ztrát a tím i spotřebě primárního paliva, což se samozřejmě projevuje ve snížení produkce emisí.
„Potěšila nás i kategorie rozvoj soustav zásobování teplem. Nominované projekty ukazují jasný trend zvyšujícího se zájmu o nízkoemisní dálkové vytápění. Letos se nám sešly v nominacích dva projekty teplofikace historických městských center, přepojování objektů s dožívajícími lokálními zdroji i připojení nových developerských projektů, a dokonce i průmyslových odběratelů. A máme tu také další případ přepojení bytového domu z tepelného čerpadla zpátky k teplárně," řekl dále Mirek Topolánek.
Od roku 2001 bylo do této celostátní energetické soutěže nominováno celkem 266 teplárenských projektů a prestižní ocenění za Projekty roku v letech 2001 až 2023 získalo 82 z nich. Oceněno bylo i 16 Počinů roku. Do užší nominace za rok 2024 bylo ve 3 vyhlášených kategoriích vybráno dalších 14 nejzajímavějších loňských projektů a 3 z nich byly oceněny tradiční cenou - křišťálovým komínem, vyhlášen byl i Počin roku.
Oceněné Projekty a Počin roku 2024:
Kategorie: Dekarbonizace a využití OZE
Teplárna České Budějovice: Druhý pilíř dekarbonizace - retrofit kotle K12 na biomasu
Kategorie: Konverze parovodů na efektivnější horkovody
Veolia Energie ČR - Teplárna Olomouc: Náhrada parovodů a propojení se špičkovou výtopnou
Kategorie: Rozvoj soustav zásobování teplem
IROMEZ s.r.o (skupina ENETIQA): Nový parovod a zelené teplo pro závod MADETA v Pelhřimově
Počin roku - Plzeňská teplárenská: Výukové středisko pro žáky SOUE ve výměníkové stanici