Vzdělávací startup Edhance se ocitl mezi sedmi českými startupy, které Mezinárodní visegrádský fond vybral coby účastníky svého pilotního projektu V4 Innovators in Israel Training Program. Cílem tohoto programu je celková podpora a poskytnutí užitečného know-how nadějným inovativním projektům z regionu V4.
Stipendijní pobyt proběhl v Izraeli od 3. do 19. prosince a potkalo se v něm 27 startupů ze zemí Visegrádské čtyřky, z každé země jich přitom bylo vybráno 7. Bohatý program třítýdenního soustředění, za jehož obsahem stojí The Golda Meier Mashav Carmel International Training Center, probíhal prostřednictvím workshopů, seminářů, networkingu a konzultací s mentory. Zaměřuje se například na vylepšení obchodních modelů účastníků, na konkrétní metodiku a praktické pokyny vedoucí ke zkvalitnění jejich produktů nebo služeb, ale třeba i na tržní strategii, možnosti financování nebo zásady interpersonálního řízení daných startupů. Projekt V4 Innovators in Israel Training Program je pilotní a je spolufinancován Mezinárodním visegrádským fondem a Státem Izrael.
„Velmi nás těší, že odborná porota výběrem projektu Edhance mezi účastníky programu ocenila náš dlouhodobý cíl modernizovat výuku v České republice. Od účasti v Izraeli si slibujeme podnětné informace od zkušených mentorů a zároveň navázání kontaktu s dalšími inovátorskými projekty z Česka i zemí V4, díky kterým se nám možná podaří úspěšně rozšiřovat digitální vzdělávací obsah do škol nejen po Česku, ale časem i v zahraničí," řekl spoluzakladatel a kreativní ředitel Edhance Lukáš Rejchrt těsně před odletem.
Edhance přináší školám digitální vzdělávací obsah s využitím jejich stávajících technických možností. Cílem společnosti je modernizovat výuku ve školách v České republice kombinací atraktivních technologií, spolupráce se zkušenými lektory a přípravy výukových programů, které ve školních osnovách často nemají dostatečný prostor. Studenti se díky Edhance seznamují například se základy finanční gramotnosti, zdravého životního stylu, přípravy k obraně státu nebo uplatnění na trhu práce budoucnosti. Programy jsou školám dostupné zdarma. Nad rámec edukativního obsahu stojí Edhance za sérií workshopů TalkEd, v rámci nichž inspiruje pedagogy i zřizovatele škol k přípravě studentů na reálný život ve 21. století.
V4 Innovators in Israel Training Program
Cílem společného pilotního projektu „V4 Innovators in Israel Training Program" je podporovat začínající podniky s inovačním potenciálem ze zemí Visegrádské skupiny při hodnocení tržního potenciálu jejich inovativních myšlenek / řešení / produktů / služeb a poskytnout jim prostřednictvím dvoutýdenního pobytu v Izraeli praktické nástroje pro uplatnění jejich podnikatelských záměrů. Tento projekt je určen také zaměstnancům inkubátorů odpovědných za podporu začínajících podnikatelů.
Pilotní fáze projektu vznikla na základě memoranda o porozumění podepsaného v létě 2018 mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvem zahraničních věcí a obchodu Maďarska, Ministerstvem pro podnikání a technologie Polské republiky, Slovenské inovační a energetické agentury, Mezinárodním visegrádským fondem a vládou Státu Izrael (zastoupenou Ministerstvem zahraničních věcí Státu Izrael). Teprve po ukončení projektu dojde ke zhodnocení a poté budou následovat další kroky vedoucí k jeho případnému zavedení jako stálé součásti programů Visegrádského fondu.
Visegrádský fond je mezinárodní dárcovskou organizací založenou v roce 2000 vládami zemí Visegrádské čtyřky - Česka, Maďarska, Polska a Slovenska. Zasazuje se o regionální spolupráci ve Visegrádském regionu i ve spolupráci s ostatními zeměmi, zejména v regionech západního Balkánu a Východního partnerství. Fond uděluje 8 milionů eur prostřednictvím grantů a stipendií, které každoročně poskytují rovné příspěvky do všech zemí V4. Ostatní dárcovské země (Kanada, Německo, Nizozemsko, Jižní Korea, Švédsko, Švýcarsko, Spojené státy) poskytly od roku 2012 dalších 10 milionů eur prostřednictvím různých grantových programů vedených fondem.