Před 105 lety, 14. února 1911, se narodil vynálezce umělé ledviny Willem Johan Kolff. Prototyp zařízení, které později zachránilo miliony lidských životů, zkonstruoval za druhé světové války v provinční nemocnici za pomoci párkových střívek a plechovek od džusu. V téže době spoluzaložil i první evropskou krevní banku. Životy zachraňoval Kolff za války nejen s pomocí svého lékařského umění. V nemocnici také schovával stovky lidí, kteří se snažili vyhnout nacistickým pracovním táborům.
V roce 1950 přesídlil Kolff do USA, kde strávil zbytek své vědecké kariéry. Podílel se na vytvoření prvního umělého srdce a v roce 1982 byl členem týmu, který jej poprvé voperoval do těla pacienta. Zabýval se i vytvářením umělých očí, uší či končetin. Kolff, který byl podle svých kolegů skutečným vizionářem, zemřel v roce 2009 ve věku 97 let.
Za svého života získal více než desítku čestných doktorátů z univerzit po celém světě a více než stovku prestižních mezinárodních ocenění. O problematice umělých orgánů publikoval řadu knih a stovky článků. Do důchodu prý odešel až v 86 letech.