Dvojrozměrný svět grafenu a jeho derivátů není plochý ani nudný, ale naopak nesmírně bohatý a tvárný. Právě toto sdělení bylo ústředním motivem přednášky, kterou pro zhruba 200 studentů středních škol pronesl ve čtvrtek v Pevnosti poznání vedoucí katedry fyzikální chemie a zástupce ředitele Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Michal Otyepka. Přednáška byla součástí programu Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR, během nějž si zájemci prohlédli i vědecká centra v holickém areálu přírodovědecké fakulty.
Fyzikální chemik seznámil studenty s tím, co to je nanosvět, jak se dá studovat a jaké jsou vlastnosti těchto materiálů. Řeč byla nejen o grafenu, ale i jeho mladších „sourozencích" včetně fluorografenu, u jehož objevu stál mimo jiné i profesor Otyepka. „Studenti se na středních školách učí poněkud vousaté informace. Myslím si, že by se ale měli seznamovat i se současnými trendy ve vědě, novými technologiemi a vědět, kde jsou dnes hranice poznání. To vše je může inspirovat k budoucí kariéře," uvedl.
Středoškolákům nejen z Olomouce přiblížil vývoj nových materiálů, které mají velký aplikační potenciál. Velmi důležitou a studenty bedlivě sledovanou pasáží proto bylo i představení konkrétního využití jak grafenu, tak dalších 2D materiálů. Posluchači se ale dozvěděli i o tom, jak vědci v olomouckém vědeckém centru pracují a s jakými výzvami se setkávají. „Musíte mít cíl, protože jen tak se před vámi otevírá cesta, během níž můžete objevit zcela nové a nečekané věci a zažít zajímavé dobrodružství. Musíte také umět snít, protože kdo nesní, nikdy nic nedokáže. Také je dobré ne vždy plně důvěřovat autoritám. A pokud vám něco nejde, je třeba se na problém podívat z jiného úhlu a najít kreativní řešení. To se cení jak ve vědě, tak v životě," poradil studentům Otyepka.
Text: Martina Šaradínová
Foto: Viktor Čáp