Nejnovější elektrická jednotka InterPanter ze Škody Vagonka včera slavnostně svezla první cestující na pravidelném spoji Olomouc - Břeclav - Brno. Jedná se o první ze čtrnácti nejmodernějších vlaků, které si v loňském roce objednaly České dráhy pro meziregionální a dálkovou dopravu. Všechny soupravy budou vyrobeny v letech 2015 a 2016 a budou postupně nasazeny na vnitrostátní rychlíkové linky.
„Vozidla InterPanter navazují na osvědčené řešení jednopodlažních souprav RegioPanter pro regionální dopravu. Základní rozměry a barevné řešení obou typů souprav je shodné, odlišující se však zejména technickým řešením, počtem vstupních dveří a rovněž interiér je uzpůsoben pohodlnému cestování na větší vzdálenosti. Samozřejmostí je tedy komfortní klimatizovaný interiér, bezbariérové toalety nebo moderní audiovizuální informační systém s LCD," říká Tomáš Ignačák, generální ředitel Škoda Transportation.
"Nové elektrické jednotky InterPanter budou s novým jízdním řádem nasazeny na rychlíkovou linku R 13 Olomouc - Přerov - Otrokovice - Břeclav - Brno a v průběhu jara 2016 také na linku R 19 Praha - Pardubice - Česká Třebová - Svitavy - Blansko - Brno. Úplně nové vlaky odstraní bariéry pro cestování lidí na vozíku, maminek s kočárky nebo cyklistů s koly. Vlak je vybavený klimatizací. Hlavně mládí pak ocení Wi-Fi, díky které mohou být i na cestě stále on-line, nebo možnost napájet své notebooky či mobilní telefony po celou dobu cesty,"uvádí Michal Štěpán, člen představenstva Českých drah odpovědný za osobní dopravu.
Jednotky mají polstrované a polohovatelné sedačky, sklopné stolky, oddělené oddíly pro cestující s dětmi do 10 let nebo prostory pro uložení jízdních kol, kočárků a dalších objemných zavazadel. Soupravy budou navíc vybaveny rezervačním systémem a to nejen na rezervaci míst pro cestující, ale i pro rezervaci míst na kola.
Soupravy ve dvou variantách (deset pětivozových a čtyři třívozové) jsou určeny pro elektrifikované tratě s trakčním napětím 25 kV, 50 Hz a 3 kV a mají maximální rychlost 160 km/h. Skříň je lehké integrální stavby z velkoplošných hliníkových profilů. Oproti klasickým „železným" skříním tak dochází ke snížení hmotnosti vozidla a současně k prodloužení jeho životnosti. Rychlý nástup a výstup cestujících umožňují široké dvoukřídlé vstupní dveře.