Válečkování je proces obrábění, který lze použít na mnoha různých materiálech pro zlepšení přesnosti a kvality povrchu. Válečkování může eliminovat dodatečná seřizování, která jsou často potřebná ke splnění požadavků na kvalitu povrchu. Válečkování je nejvhodnější pro kovy s tvrdostí do 40 HRC. I tvrdší materiály však byly úspěšně válečkovány. Obecně řečeno, čím tvrdší materiál, tím rychlejší opotřebení nástroje lze očekávat. Ve všech případech je možné vyměnit opotřebitelné díly válečkovacího nástroje bez výměny celého nástroje.
TAK NA JAKÝCH MATERIÁLECH LZE VÁLEČKOVÁNÍM DOSÁHNOUT NEJLEPŠÍCH VÝSLEDKŮ?
Jednak jsou to materiály s vysokou tažností, na kterých se používá válečkování. Mezi ně patří žíhaná ocel, nerezová ocel, hliník, mosazný bronz a ocel na výkovky. Výrobci komponentů pro hydraulická zařízení úspěšně válečkují součásti jako jsou ocelové vysokotlaké trubky a hydraulické válce. U těchto částí je kvalita povrchu zásadní. Válečkováním je možné dosáhnout stabilní kvality povrchu s drsností Ra 0,2.
Materiály s nízkou tažností, na které je možné použít válečkování, jsou: šedá litina, tvárná litina, tepelně zušlechtěná ocel, slitiny hořčíku a tvrdé slitiny mědi. Existuje mnoho různých proměnných, které mohou ovlivnit výslednou drsnost válečkovaného povrchu. Zatímco se uvádí, že po běžném obrábění je výsledná drsnost povrchu Ra 3,2, tak válečkováním lze na jedno přejetí dosáhnout kvality povrchu Ra 0,2 až 0,4. U bronzu, hliníku a oceli lze pomocí válečkovacího nástroje dosáhnout drsnosti Ra 0,2 až Ra 0,3. U litiny lze očekávat povrchovou drsnost Ra 0,4 až Ra 0,6.
Obecně lze říci, že existuje množství materiálů, které jsou vhodné pro válečkování. V závislosti na aplikaci a materiálu součásti je válečkování fantastickým způsobem, jak zkrátit dobu cyklu, zlepšit kvalitu a eliminovat dodatečná seřizování. Například zcela konkrétně ve výrobě komponentů pro hydraulická zařízení vedlo zavedení válečkování ke zvýšení kvality výrobků a současnému snížení výrobních nákladů. Další informace o metodě válečkování naleznete zde.
Případová studie dokončení povrchu hydraulického válce
Výzva
Výrobce vyrábí hydraulické válce z oceli DIN 35CrNiMo6 na CNC soustruhu Mazak Qualiturn. Na válcích je požadována povrchová drsnost R 0,4 nebo nižší. Původně výrobce zajišťoval u subdodavatelů broušení a chromování povrchu. To bylo nákladné a zdlouhavé a výrobce neměl plnou kontrolu nad termíny dokončení dílů. Ještě předtím výrobce díly soustružil na těchto podmínkách:
Otáčky: 650 otáček za minutu
Posuv: 0,2 mm na otáčku
Dosažená drsnost: Ra 0,8 - 1.0
Řešení
Výrobce pro dokončení povrchu použil nástroj Elliott S2121-00M, a to při nastavení těchto podmínek:
Otáčky: 650 otáček za minutu
Posuv: 0,1 mm na otáčku
Radiální přítlak: 1 mm
Dosažená drsnost: Ra 0,3
Zhodnocení
Použitý válečkovací nástroj dosahoval spolehlivě a stabilně požadované finální kvality povrchu. Odpadla potřeba zajišťovat dokončování povrchů hydraulických válců u subdodavatelů. To velmi snížilo náklady na jejich výrobu a zásadně zkrátilo výrobní časy.
Více informací na: www.octopustools.com.
Ing. Jan Havelka