Jak vyléčit arytmie a vrátit srdcím zdravý rytmus. Tomu se již tradičně věnovali odborníci na mezinárodním workshopu Prague Rhythm. Do Prahy se sjely ablační špičky z celého světa a prostřednictvím přednášek a živých přenosů ze sálů Kliniky kardiologie IKEM a Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce představily nejnovější techniky v léčbě srdečních arytmií. Svým charakterem a množstvím živých přenosů je akce jednou z nejprestižnějších svého druhu na světě.
Poruchy srdečního rytmu stále patří mezi nejčastější srdeční onemocnění. Rozvoj katetrizačních ablací umožnil jejich nechirurgickou léčbu, při které lékař zavádí katétr přes žílu nebo tepnu v třísle přímo k místu nežádoucí arytmie. I proto patří ablační metody k rychle se rozvíjejícím odvětvím a mezinárodní workshop Prague Rhythm je toho důkazem. Na 26. ročník se do kongresového sálu Ústavu molekulární genetiky AV ČR sjelo na 300 odborníků a další se připojili na dálku.
Revoluční, rychlejší a hlavně bezpečnější metodou léčby srdečních arytmií jsou ablace pulzním polem. Tyto nové metody byly zároveň hlavním lákadlem letošního workshopu. „Důležitým milníkem je v této oblasti spuštění nového systému Affera. Díky němu je možné provést velmi přesné mapování a následně ablaci pomocí pulzního pole nebo radiofrekvenčního proudu. Těchto systémů je zatím na celém světě okolo 10-12 a dva z nich jsou v Praze. Je potřeba zdůraznit, že obě pražská pracoviště (IKEM a Nemocnice Na Homolce) se na jeho klinickém zkoušení zásadní měrou podílela v uplynulých 6 letech,” říká přednosta Kardiocentra IKEM prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc. FESC. Arytmologové na workshopu předvedli také ablaci fibrilace síní systémem Farapulse, který využívá pulzní pole a je nejčastěji používanou metodou ablace v ČR. V loňském roce lékaři provedli více než 4500 výkonů s pomocí této platformy.
Výrazným tématem konference byly tzv. kardioneuroablace. Ty pomáhají pacientům, kteří mívají zdravé srdce, ale kvůli nadměrné inervaci mají velmi pomalý rytmus nebo omdlévají. Zákrok sníží nadměrnou aktivaci bloudivého nervu a jeho vliv na srdce. U pacientů s četnými a opakovanými příhodami byla historicky jedinou možností léčby implantace kardiostimulátoru.
„To je sice relativně účinná léčba, ale u mladších pacientů, u který se tato porucha převážně vyskytuje, to není optimální volba, protože to pro ně znamená celoživotní stigmatizaci a samozřejmě také zdravotní rizika spojená s implantovaným přístrojem,” říká doc. MUDr. Dan Wichterle, Ph.D., který se kardioneuroablacím v IKEM dlouhodobě věnuje. Lékaři v IKEM provedli první kardioneuroablaci v roce 2014 a byli v té době druzí v Evropě po jednom pracovišti v Římě. Od té doby progresivně stoupá počet provedených výkonů, kterých se nyní provádí kolem 50 ročně. Celkově už bylo touto metodou léčeno 275 pacientů, převážně ve věku 20-50 let. Aktuálně je IKEM největší kardioneuroablační centrum v Evropě a Česká republika drží celosvětově první místo v počtu provedených kardioneuroablací na obyvatele.
To, že je workshop Prague Rhythm skutečně mezinárodní událostí demonstroval i živý přenos z nemocnice San Donato v Miláně. Profesor Carlo Pappone ukázal zcela novou metodu ablace na povrchu pravé komory u pacientů s vrozenou poruchou iontových kanálů. Na akci se představili ale i další zahraniční hosté. Svou přednáškou o intrakardiální echokardiografii přispěl přední odborník na tuto metodu kardiolog Mansour Razminia z USA. Přehledně vysvětlil a ukázal přínosy metody pro online zobrazování a navigaci v průběhu katetrizačních ablací.