Studenti z 12 evropských zemí, kteří se věnující letectví, kosmonautice a přidruženým oborů, se 23. a 24. dubna sejdou na ČVUT v Praze. V Kongresovém centru Masarykovy koleje proběhne 21. roční studentské vědecké konference PEGASUS Network. Zváni jsou všichni zájemci o tato témata, z řad odborné i široké veřejnosti. Vstup je zdarma.
PEGASUS Network je uskupení 31 univerzit ze 12 zemí Evropy. Již tradiční studentská konference je přehlídkou špičkových studentských vědeckých prací. Jednotlivé příspěvky jsou hodnoceny nezávislými recenzenty a má soutěžní charakter.
„Návštěvníky bych rád pozval na čtvrteční odpolední program, kde budou populárně naučnou formou prezentovány letouny české výroby L-410 NG a Aero L-39 Skyfox, budoucnost turbovrtulových motorů a z oblasti space evropský družicový navigační systém Galileo a sledování země s využitím prvků AI," uvedl dr. Martin Šipoš z katedry měření FEL ČVUT, který se podílí na organizaci konference.
Unikátní software pro sledování z vesmíru i seznámení s letouny
Jak již bylo zmíněno, jedna z přednášek se bude věnovat například sledování Země z vesmíru pomocí umělé inteligence. Unikátní software, který dokáže identifikovat auta, lodě, letadla, domy a dokonce i jednotlivé stromy, si nechala patentovat česká firma SpaceKnow. Tu experti na obranné technologie řadí mezi nejvíce inovativní společnosti světa.
Společnost Aero Vodochody Aerospace představí na konferenci vojenský lehký bojový letoun L-39 Skyfox, který je vhodný pro výcvik vojenských pilotů i pro plnění široké škály obranných a průzkumných misí zaměřené na spolupráci s pozemními a vzdušnými složkami.
Zajímavé přednášky:
- Galileo: Evropský družicový navigační systém (EUSPA)
- Sledování Země s využitím AI (SpaceKnow)
- Současné a budoucí trendy turbovrtulových motorů (GE Aerospace)
- Vojenský lehký bojový letoun L-39 Skyfox (Aero Vodochody Aerospace)
- Dvoumotorový turbovrtulový dopravní letoun L-410 NG (Aircraft Industries)
- Inovativní vzdušná mobilita a U-space (CSG Aerospace)
Konference je otevřená všem
Vedle Fakulty elektrotechnické se za ČVUT na organizaci podílí také Fakulta dopravní a Fakulta strojní. Dalším organizátorem je Odborná společnost letecká ČR. Předpokládá se návštěva zhruba 100 účastníků z partnerských univerzit PEGASUS Network, z toho cca polovina budou studenti. Vstup do Kongresového centra během konání konference bude volný pro studenty ČVUT i odbornou veřejnost, přičemž věříme, že zajímavý program přitáhne mnoho dalších zájemců o oblast letectví a kosmonautiky.
PEGASUS studentská konference se koná pod záštitou doc. RNDr. Vojtěcha Petráčka, CSc., rektora Českého Vysokého Učení Technického v Praze a RNDr. Daniela Mazura, Ph.D., radního hlavního města Prahy.
Hlavními partnery konference jsou Aircraft Industries, a.s., Letiště Praha, a. s. AERO Vodochody AEROSPACE a.s. a Řízení letového provozu České republiky, s.p.
České vysoké učení technické v Praze
Fakulta elektrotechnická