IT konference Excel@FIT, kterou pořádá Fakulta informačních technologií VUT, představila na letošním 5. ročníku téměř šest desítek studentských prací, které mohou v budoucnu výrazně ovlivnit svět informačních technologií. Studenti ve čtvrtek
25. dubna 2019 představili například novou metodu pro klasifikaci bakterií, nástroj pro vkládání grafiky do přímého videopřenosu či aplikaci na měření objektů v prostoru pomocí mobilního telefonu.
„Dlouhou dobu bylo možné analyzovat bakterie pouze jejich kultivací. Nicméně mnoho druhů bakterií kultivovat nelze, a proto nebyly vůbec zjistitelné. Můj nástroj usiluje o automatickou klasifikaci vzorku pomocí sekvence genu 16S rRNA. Zpracování a klasifikace jednotlivých sekvencí je složitý problém, proto jsem navrhla novou metodu založenou na stromové struktuře taxonomického stromu," popsala svou práci studentka informatiky Nikola Valešová.
Na bakterie se totiž můžeme dívat jako na tzv. velká data, kdy jejich důkladná analýza pomáhá porozumět chronickým chorobám či funkčnosti léků. Jakmile ale člověk vyjme vzorek bakterií z těla a chce bakterie v něm pozorovat v laboratorních podmínkách, musí je nějakým způsobem kultivovat a drtivá většina bakterií přitom zahyne. Někdy je tedy nutné data ze vzorku přímo načíst do počítače, přičemž jeden vzorek může znamenat až gigabajty dat. Úkolem informatiků je pak najít cesty, jak velké množství dat setřídit a bakterie tak správně a automaticky klasifikovat. Práce Nikoly Valešové podle hodnotitelů nabízí značný výzkumný potenciál, přestože jde o náročné experimentální téma.
Mezi další zajímavé projekty, které si odborníci i laická veřejnost mohli v prostorách kartuziánského kláštera v Králově Poli prohlédnout, patří funkční aplikace pro automatické měření objektů v prostoru pomocí rozšířené reality od Miroslava Karáska. Na měřený předmět stačí namířit mobilní telefon a uživatel hned získá informace o velikosti trojrozměrného předmětu. „Díky aplikaci AR measure můžete snadno měřit bez nutnosti nosit u sebe metr či pravítko. Může se hodit například při měření nábytku, cestovního zavazadla, nebo aby uživatel věděl, kolik bude platit za poslání balíku dle jeho rozměru," uvedl Karásek, autor praktické aplikace, kterou lze zdarma stáhnout pro Android prostřednictvím Google Play.
Komisi zaujala také práce Son Hai Nguyena, který se věnoval tématu vkládání 2D grafiky do přímého videopřenosu, například log či vlajek do záznamů ze sportovních utkání. Komise složená z IT odborníků i zástupců průmyslových partnerů mohla letos ocenit až dvacítku informatických projektů, které podle ní znamenají výrazný výzkumný přínos nebo zajímavé technické řešení. Rozhodovat mohla i laická veřejnost, která svými hlasy zvolila pět nejlepších vystavených projektů, a také firemní partneři z řad sponzorů.
„Cílem konference Excel@FIT je představit zajímavé studentské práce a nápady, dát studentům možnost sdílet své myšlenky nejen se spolužáky, ale také výzkumníky, lidmi z průmyslu či širokou veřejností a v neposlední řadě je motivovat k prezentaci své práce. Tato konference je věnována památce významného pedagoga Jiřího Kunovského, který byl velkou osobností Fakulty informačních technologií a příkladným pedagogem ve vztahu ke studentům," uzavřel proděkan Vítězslav Beran, který je hlavním organizátorem konference Excel@FIT.
Foto: Jiří Salik Sláma