I přes covidové komplikace - krizi v letecké dopravě, zavřené hranice, omezené cestování a karantény - ERA dokončila plánované projekty a v bezprecedentní situaci roku 2020 vykázala druhý nejlepší obrat v historii 1 316 000 000 korun při dosažení rekordního zisku 382 milionů korun (před zdaněním). Tím předčila i výsledky z předcovidové éry a udržela nepřerušenou řadu podobně fiskálně úspěšných let s obratem přes miliardu korun v letech 2016 až 2019.
Dosažení druhého nejvyššího obratu za celou existenci firmy potvrdil i výrok nezávislého auditora. Vyšší byl pouze v roce 2018, zisk 382 260 000 pak tento rekord dokonce předčil. Celý objem získaných prostředků jde na vrub exportu, ERA jej získala díky prodeji svých systémů v zahraničí. Českému státu odvede na daních zhruba 70 milionů korun. Zaměstnancům byly za jejich úsilí a flexibilitu v nezvyklé situaci vyplaceny obvyklé odměny.
„Byl to extrémně těžký rok. Až do podzimu nemohly naše týmy nikam vycestovat ani na obchodní jednání, ani kvůli instalaci technologií. Zákazníci zase nemohli k nám účastnit se testů, školení a přejímky systémů, některé věci jsme vůbec poprvé řešili na dálku virtuálně. Když se konečně otevřely hranice, přišly karantény... Finiš ve třetím a čtvrtém kvartále a maximální nasazení našich zaměstnanců, za což jim patří veliké poděkování, však nakonec situaci zvrátily a všechny plánované milníky projektů jsme dokončili. Téměř sto procent hospodářského výsledku jsme dosáhli výhradně za přispění zahraničních zákazníků," uvedl generální ředitel ERA Viktor Sotona.
Počet kontraktů si ERA udržela zejména díky již nasmlouvaným projektům instalací nových systémů a modernizacím a rozšíření stávajících systémů, které na některých místech fungují 10 a více let a vyžadují upgrady a sofistikované pozáruční servisní služby.
Týmy ERA přes telemosty a videokonference komunikovaly se zákazníky a jejich obchodníky a techniky. Kupříkladu na letišti v East Midlands ve Velké Británii se implementoval a kalibroval nový systém na dálku. Na letišti v Mnichově proběhla poprvé obhlídka vhodných stanovišť pro instalaci nových stanic (tzv. site! survey) pouze virtuálně. Vrcholem zapojení nového způsobu komunikace se zákazníkem byly tovární testy FAT (Factory Acceptance Tests) pomocí satelitního přenosu.
„V historii naší společnosti jsme ještě nedělali FATy bez zákazníka, který by si systém převzal. Celé to bylo možné pouze díky vytvoření živé linky, po které se procedury živě přenášely přímo k uživateli. Museli jsme se naučit úplně nové role režiséra, kameramana, střihače, zvukaře, moderátora... Téměř bez generálky jsme to sfoukli rovnou v přímém přenosu jako televizní profíci." popsal největší „covid výzvu" Viktor Sotona.
ERA, přestože sama cítila dopady krize a nejistotu z budoucnosti, dále podporovala zakázkami nejen své subdodavatele, ale pomáhala i dalším institucím v regionu. Aktuální situace jen změnila tradiční priority společenské zodpovědnosti a zacílila pomoc do „první linie" - ke zdravotníkům.
Společnost ERA má nyní pět pracovišť v Česku a pět na Slovensku a 420 zaměstnanců, z nichž třetina pracuje ve výzkumu a vývoji. Kromě svých tradičních přehledových systémů nabízí i kompletní řešení pro uživatele vzdušného prostoru: ATM systém ERIS pro řízení letového provozu na regionálních letištích, aplikaci IXO pro plánování letů dronů a software 3R k vyšetřování leteckých incidentů.