Skupina Severní energetická představila plán na rozsáhlou modernizaci hnědouhelné Elektrárny Chvaletice. Do roku 2020 chce kompletně zrekonstruovat všechny 4 bloky s instalovaným výkonem 200 MW a díky tomu splnit nejpřísnější požadavky na dlouhodobý ekologický provoz. Modernizace se bude týkat kotelny, strojovny, zauhlování, systému kontroly a řízení i elektrostatických odlučovačů popílku. Výsledkem bude zvýšení regulačního rozsahu a účinnosti bloků, snížení emisí, prašnosti i vlastní spotřeby a především prodloužení životnosti elektrárny do roku 2030.
„Elektrárna postupně ožívá. Atmosféra se vůbec nedá srovnat s loňským rokem, kdy za předchozího majitele ještě hrozilo ukončení provozu. Svědčí o tom také příliv čerstvých pracovních sil. Za poslední rok jsme přivítali na tři desítky nových zaměstnanců. Některé dílčí úpravy areálu jsou vidět už teď, od léta máme kupř. novou administrativní budovu," uvedl generální ředitel Elektrárny Chvaletice Luboš Pavlas. „K výběrovému řízení na kompletní obnovu nyní připravujeme zadávací dokumentaci. Soutěž bychom rádi stihli vypsat ještě letos, abychom v průběhu příštího roku mohli podepsat smlouvu a v roce 2016 začít s vlastní modernizací."
Nejdůležitější součástí projektu je snížení emisí. Zatímco dnes elektrárna produkuje cca 350 mg.Nm-3 oxidů dusíku, díky modernizaci toto množství klesne pod 200 mg.Nm-3. Sníží se také emise prachových částic a prašnost při zauhlování. K dlouhodobým přednostem elektrárny patří možnost řídit bloky v širokém výkonovém rozsahu. Aktuální rozsah 100 - 800 MW by se měl díky rekonstrukci ještě rozšířit. Elektrárna tak bude moci flexibilněji vyrovnávat výkyvy při odběru elektřiny.
Chvaletice jsou průkopníkem v oblasti ekologizace provozu. Jako první zdroj začala vypouštět očištěné spaliny přes chladící věže bez potřeby komína. Odsíření tu funguje už od roku 1998. Zatímco na začátku 90. let dosahovala roční produkce oxidu siřičitého běžně kolem 45 000 t, dnes se pohybuje kolem 3 000 t.
Elektrárna Chvaletice je nejmladším hnědouhelným zdrojem v ČR. Funguje od roku 1979 a nikdy neprošla generální rekonstrukcí. Vloni vyrobila 3,122 TWh elektřiny a 150 TJ tepla. Obě komodity produkuje ve společném kogeneračním cyklu. To vede k vyšší efektivitě, k energetickým úsporám a také k pozitivnímu vlivu na životní prostředí.
(gsb)