Letošní program akce s názvem Business v pohybu byl zaměřen na moderní trendy v robotizaci, efektivitě produktových cyklů a využití inovativních technologií. Prezentována byla témata, jako je například využití umělé inteligence v obrábění či 3D skenování, a nechyběly praktické ukázky ani nabídka možností financování inovací.
Společnost FANUC Czech, založená v roce 2004 jako pobočka FANUC Europe pro střední a východní Evropu, je pověřena dodávat spolehlivé produkty pro průmyslovou automatizaci a software tradiční japonské značky FANUC pro potřeby automatizace výroby v České republice. V prostorném showroomu svého sídla v Praze — Horních Počernicích představuje většinu produktů FANUC a pro zájemce pořádá školení a kurzy Akademie FANUC. Letos v lednu zde poskytla prostor celodenní edukativní akci Business v pohybu, věnované aktuálním výzvám současné turbulentní doby. Jejím pořadatelem byla společnost SolidVision, největší autorizovaný dodavatel 3D softwaru SolidWorks a SolidCAM v ČR. Možnost představit své produkty dostaly i další subjekty, jejichž nabídka souvisí se zvyšováním flexibility, efektivity a spolehlivosti všech aktivit, které se na výrobním procesu podílejí. Závěr dne byl věnován individuálnímu projednání potřeb přítomných zájemců.
Robotizace
Zástupce společnosti FANUC na akci představil nabídku společnosti, tvořenou rozsáhlým souborem CNC řídicích systémů, souborem Power iMotion, tvořeným zařízeními pro nejnáročnější aplikace řízení polohy, řadou vertikálních obráběcích center Robodrill &-DiB Plus, přesnými vstřikovacími automaty Roboshot &SiB, rozsáhlým sortimentem průmyslových robotů vč. robotů kolaborativních nebo souborem pohonných jednotek. Zdůraznil cílené směrování sil společnosti na špičkový výkon služeb zákazníkům (Service First).
Nechyběly ani informace o současné situaci oboru robotiky, který, ač je negativně ovlivněn aktuální situací evropského oboru automotive, vykazuje trvalý meziroční nárůst počtu instalovaných robotů. Příčinou je především setrvalý hlad po robotech v Číně i úspěšné nalézání nových aplikací v medicíně nebo potravinářství.
Nejrychlejší, relativně nejsnazší a vysoce flexibilní cestu ke zkrácení času operace nebo řešení nedostatku pracovních sil i minimalizace nákladů představuje podle jeho vyjádření především právě promyšlená, systémová robotizace. Současné trendy zahrnují poptávku po optimalizaci procesu, dostupnost robotizace i pro menší firmy, kolaborativní robotiku, rozvoj mobilních pracovišť, uživatelsky přívětivé programování, chytré systémy plug & play, řešení energetické úspornosti a zachování principů udržitelnosti.
Omezujícími faktory jsou naopak obavy z neznalosti nebo chybný výpočet návratnosti, který zahrnuje jen úspory času, a nikoliv těžko kvantifikovatelné přínosy, jako je např. schopnost vyrovnat se s přesnějšími výrobky, eliminace dopadů fluktuace apod.
V rámci prezentace byly popsány metody řešení robotizace z hlediska ekonomické i technické efektivity, které nezbytně musí zahrnovat komplexní přístup, např. zohlednění efektivního produktového cyklu nebo obrábění s využitím umělé inteligence.
Jako příklad lze jmenovat simulaci kinematiky CNC stroje nebo frézování dutin či komplexních povrchů využíváním principů iMachining (optimalizace dráhy nástroje tak, aby byla maximálně využívána celá pracovní část stopkové frézy a zajištěno konstantní opásání frézy vedoucí k maximalizaci životnosti nástroje i jeho využití).