Nedostatek technicky vzdělaných lidí trápí Českou republiku a vlastně i většinu Evropy dlouhodobě. Na vině přitom není jen nedostatečný zájem ze strany žáků, studentů a jejich rodičů, tady mají problém s naplněním hlavně učňovské obory.
Děti jsou málo vedeny k manuální práci, české země už nejsou takovým rájem kutilů, jako tomu bývalo. Rodiče mají ve většině pocit, že svým ratolestem zajistí lepší budoucnost studiem na gymnáziu a studium na učňovských školách považují nezřídka téměř za potupu. Přitom věděli jste, že kupříkladu takový velmi dobrý autolakýrník si může vydělávat i 80 000 Kč měsíčně a dostane se i k velmi kvalitním technologiím? Takový příjem nemá ani mnoho vysokoškoláků. Je to ale logické, do učení dnes většina žáků míří bez motivace, nezřídka jen proto, že se nedostali jinam. Ve většině pak ani nemají snahu stát se mistry ve svých oborech a mnohdy v těchto oborech ani následně nepracují. V kontextu toho ti, kteří chtějí vykonávat řemeslo kvalitně, a mají snahu se i zdokonalovat, pak zamíří naplňovat úsloví, že řemeslo má zlaté dno. A mají nemalou šanci vydobýt si i prestiž. Ne, být dobrým řemeslníkem není ostuda! Uvědomme si třeba, kolik známe a obdivujeme mistrů kuchařů, kvalitního řemeslníka si každý hýčká a doporučuje, poptávka po kvalitních, poctivě vyráběných produktech roste. Snad v ohledu kvality a prestiže pomůže i nově uvažovaný systém mistrovských zkoušek.
Rozhodně stydět se nemusíme ani za naše vysoké školy technického zaměření. Mají zde dlouhou tradici, vyučuje na nich řada špičkových expertů, a ačkoliv by se na jejich spolupráci s firmami dalo ještě mnohé vylepšit, studenti mají už během studia možnosti zapojit se do opravdu zajímavých a významných projektů, které nekončí jen v archivech, ale i v praxi. Ani zde nemá drtivá většina absolventů problém s následným uplatněním či s výší platů a rozsahem benefitů. Tady už jsou počty uchazečů naštěstí mnohem uspokojivější. Pravda, pro potřeby rozvíjejícího průmyslu jich stále není dostatek, ale tady už nejde čistě o problém malého zájmu, ale jde prostě o důsledek toho, že potřeba absolventů vysokých škol technického zaměření neustále roste. Je to i díky tomu, že nejsme jen montovnou, ale že řada tuzemských i zahraničních firem využila potenciálu našich lidí a jejich technického vzdělání a vybudovala zde nemálo vývojových center. I tady zájem dále roste a bude záležet jen na kapacitě a kvalitě našeho školství a zájmu nových uchazečů o studium, kolik takových dalších center ještě zvládneme vybudovat a kvalitně obsadit.