Podzim je pro strojaře v našich zemích již tradičně spojen s brněnským strojírenským veletrhem. Jeho letošní 65. ročník nám poskytuje příležitost prezentovat to nejlepší, co dokážeme našim zákazníkům v současné rozkolísané době nabídnout. Šedesáté páté opakování je tradice v našich poměrech hodná respektu, ale i zamyšlení se nad smyslem a směřováním odborných veletrhů do budoucna.
Z perspektivy zážitku ze zářijového veletrhu AMB pořádaného u našich větších západních sousedů se nemohu ubránit optimismu až nadšení. Všech 10 hal výstaviště zaplněných expozicemi, nikde žádné „jalové“ plochy uvnitř pavilónů, nespočet vystavených strojů (včetně velkých), mnohdy s velmi zajímavými a komplikovanými ukázkami z různých průmyslových oblastí, zejména automobilového a energetického sektoru. K tomu davy informací chtivých návštěvníků — v některých expozicích doslova nebylo k hnutí. Jeden by řekl, že strojírenské veletrhy rozhodně nejsou na ústupu, právě naopak. Je to motivací pro nás, vystavovatele, připravit pro letošní brněnský veletrh technicky zajímavé a reprezentativní expozice, které přilákají široké řady českých strojařů počínaje těmi nejmladšími, studujícími, až po ty „emeritní“, schopné jedinečné retrospektivy. Věřím, že čeští strojaři ocení letošní veletržní koncept společnosti Misan pro MSV založený na ukázkách samostatných „standardních“ strojů, dále standardních strojů propojených sautomatizací, ale také víceosých a víceúčelových strojů pro ty nejsložitější úlohy třískového obrábění. Nadto nás letos najdete i ve sdílené tzv. technologické expozici v pavilonu P, kde budeme spoluprezentovat zákaznické řešení automatizovaného pracoviště s pětiosým obráběcím centrem Okuma. Dále nás můžete potkat na stánku Emuge-Franken/Westcam, kde bude k vidění kompaktní, cenově dostupné vysokorychlostní víceúčelové centrum Brother. Nelze opomenout ani naši přítomnost v pavilonu A1, v sekci aditivních technologií, jakož i naši aktivní účast na souvisejícím fóru aditivních technologií pořádaném ve středu 9. října 2024 v reprezentativních prostorách rotundy pavilonu A. Poslední, malý příspěvek budeme realizovat ve spolupráci s japonskou vládní neziskovou agenturou JETRO. Ostatně podrobnější popis našich klíčových exponátů najdete v dalším textu níže.
Okuma — obráběcí stroje pro každodenní provoz připravené pro nejnáročnější úlohy
V naší největší expozici v pavilonu P budete moci zhlédnout ukázky dvou strojů Okuma soustružnického charakteru. Prvním je soustružnické centrum typu LB3000EXIII MYW800 — jeden z nejprodávanějších strojů značky v ČR. Označení „III“ napovídá, že se jedná o novou generaci modelové řady, která přinesla řadu vylepšení, ale pojďme popořadě…
LB3000EXIII MYW800
Řada soustruhů a soustružnických center LB je charakterizována vždy jednou revolverovou hlavou. Jedná se tedy o univerzální stroje, jež se těší oblibě díky své vysoké užitné hodnotě po celém světě. Nakonec počet instalovaných kusů přesahující 18 000 od uvedení této řady v roce 2007 mluví za vše. Výrobce se od počátku u těchto strojů zaměřil především na vysokou přesnost v kombinaci s velkou tuhostí a současně hospodárností provozu. Důkazem budiž hmotnost každého z nich, použití kluzných lineárních vedení, revolverová hlava vlastní konstrukce, soustružnická vřetena s integrovaným elektromotorem (rovněž vlastní konstrukce), nejnovější řídicí systém OSP-P500L, aktivní kontrola kolizí, schopnost čelit samobuzenému chvění, hibernační režimy a další. Teplotní stabilita stroje je vyjádřena maximální odchylkou obráběného průměru do 5 μm při změně okolní teploty o 8 °C. Nový řídicí systém a související pohony stroje přinášejí inovace v několika oblastech: zvýšení výpočetního výkonu, důraz na virtuální simulace (digitální dvojče stroje), kybernetická bezpečnost a vylepšená ergonomie. Prezentovaný typ LB3000EXIII MYW800 představuje nejsložitější provedení stroje řady LB, tj. s poháněnými nástroji, řízenou osou Y a protivřetenem namísto koníku. Součástí této ukázky bude i automatizace provozu ve formě standardizované robotické buňky Halter Turnstacker 35 pro nakládaní a vykládání rotačních dílců. Zásobník buňky má formu dvoupaletového výměníku a jeho kapacita je výrazně zvýšena možností stohování dílců na sobě v několika komíncích. Určujícím kapacitním parametrem tak je výška polotovaru. Manipulaci s dílci zabezpečuje šestiosý průmyslový robot s nosností 35 kg na „zápěstí“.
Multus B200II W
Nejmenší představitel víceúčelových soustružnických center řady Multus je vhodný typicky pro drobné složitě tvarované dílce s větším podílem vrtacích a frézovacích operací včetně šikmých nebo obecných ploch. Důvodů pro volbu tohoto stroje oproti soustružnickému řešení s revolverovou hlavou (či hlavami) může být více — například kapacita zásobníku nástrojů, kterou lze volit v rozmezí od 20 do 60 pozic, u větších strojů až do 120 pozic. Stroj je opět osazen novou generací řízení, v tomto případě OSP-P500S, u níž se v ještě větší míře uplatní vlastnosti zmiňované u (jednoduššího) stroje řady LB. Platí samozřejmě i ostatní výhody systému OSP-P500. Konkrétní vystavený stroj Multus B200IIW je vybaven protivřetenem pro dokončení složitých dílců na jedno založení polotovaru do stroje. Upínací rozhraní nástrojového vřetena je typu HSK-A63 poskytující dostatečnou tuhost i flexibilitu z hlediska aplikovatelných nástrojových sestav.
Brother — kompaktní, vysokorychlostní, spolehlivé a překvapivě schopné obráběcí stroje
Pro obrobení drobných prizmatických dílců vyráběných ve středně velkých sériích doporučujeme vždy zvážit nasazení obráběcích strojů Brother. Jedná se o pracanty vyvinuté s cílem minimalizovat veškeré vedlejší časy, kteří se navíc odvděčí mimořádnou spolehlivostí, malým odběrem elektrické energie i stlačeného vzduchu a to vše na až nečekaně malé zastavěné ploše. Svou koncepcí jsou také velmi vhodné pro zástavbu do výrobních linek. Technicky je lze charakterizovat frézovacím vřetenem s upínacím rozhraním typu BT30 (často v provedení Big Plus označovaném BBT30). Původně se sortiment strojů Brother omezoval na svislá tříosá (případně čtyřosá) obráběcí centra s křížovým stolem. V posledním desetiletí ovšem výrobce své portfolio výrazně rozšířil, a tak lze dnes využívat i stroje dvoupaletové, víceúčelové soustružnicko- -frézovací, pětiosé nebo stroje s vodorovnou osou vřetena. Naše expozice na MSV představí právě tyto sofistikovanější stroje včetně doplňkové automatizace.
U500Xd1-5AX
Pětiosé (souvisle řízených pět os) svislé obráběcí centrum U500Xd1-5AX je vyvinuto zejména pro potřeby transformace automobilového průmyslu. V důsledku bezprecedentních změn v konstrukci osobních automobilů výrazně vzrostl podíl součástí ze slitin neželezných kovů. Současně se i zvyšuje jejich tvarová složitost. Přicházejí i zcela nové dílce související výhradně s novými pohony, ať už se jedná o řešení hybridní, nebo zcela alternativní oproti tradičním spalovacím motorům. Náběh výroby vozidel této nové generace je v různých místech světa rozdílný, nikde se však nejednalo o změnu skokovou. To přináší příležitosti pro stroje, jako je Brother U500Xd1, který je schopen efektivně obrobit složité dílce, ale neklade si za cíl soupeřit s jednoúčelovými stroji pro (mnoha)milionové roční série. Naše technologická ukázka představí obrábění rozměrově menšího dílce na vícečetném upínači s využitím moderních strategií frézování s podporou CAM. Prezentováno bude také vysokorychlostní závitování — jedna z domén strojů Brother.
M200Xd1-5AX + BV7-870
Víceúčelové svislé soustružnicko-frézovací centrum M200Xd1-5AX (opět se souvisle řízenými pěti osami) doplněné o originální Brother automatizační systém BV7-870. Stroje řady MXd1 jsou 4. generací těchto kompaktních strojů, které disponují prostředky pro souvislé pětiosé obrábění. Brother při vývoji této modelové řady velmi pečlivě naslouchá zpětné vazbě od svých zákazníků a díky tomu nachází uplatnění nejen v automobilovém průmyslu, ale i v medicínské výrobě nebo elektrotechnice. Pro zvýšení bezobslužnosti samostatně stojících strojů řady MXd1 připravil Brother vlastní, optimalizovaný manipulační robot doplněný o velkokapacitní zásobník dílců s označením BV7-870. Jedná se o čtyřosé rameno s maximálním dosahem 870 mm a nosností 7 kg. Ke stroji je připevněno přímo, k loži, a díky tomu vykonává pouze nejkratší nezbytné dráhy. Technologická ukázka na stroji bude zahrnovat soustružnické i frézovací operace v bezobslužném režimu.
Okamoto — stroje pro dokončovací operace zacílené na vysokou produktivitu i výjimečnou jakost povrchu VRG6DX
Novinka v sortimentu největšího japonského výrobce strojů pro dokončovací operace je zacílena na produktivní broušení čel rotačních dílců. Jedná se o zajímavou alternativu k obvyklým metodám ať už na klasických rovinných bruskách s podélným posuvem stolu, nebo na rovinných bruskách s rotujícím stolem. U strojů řady VRG je brousicí kotouč nahrazen soustavou brousicích kamenů, které brousí svým čelem dílce umístěné na rotujícím magnetickém upínači. Vysoká produktivita je dána jednak velkou zatížitelností brousicího vřetene (díky dominantní axiální složce zatížení směřující do osy vřetena), jednak minimálními lineárními pohyby při broušení. Prakticky se vystačí jen s vertikálním přísuvem do řezu. Ostatně koncepce svislého brousicího vřeteníku je u nás dlouhodobě známa díky strojům řady BPV, které jsou stále ve výrobě hojně využívány i repasovány.
AeroLap
AeroLap je dokončovací metoda obrábění, která umožňuje automatizovaně dokončovat funkční či pohledové plochy součástí do zrcadlového lesku. Tato unikátní technologie se používá zejména při dokončování tvarových ploch zápustek, raznic, forem a řezných nástrojů, tedy operací, jež byly dosud vykonávány téměř výhradně na ručních pracovištích. Mechanismus procesu je založen na dopadu kompozitních elastických částic s abrazivem vysokou rychlostí na obráběnou plochu a jejich sklouznutí po povrchu, čímž dochází k leštění a jemnému broušení plochy. Použitím speciálního pojiva je dosaženo pružnosti a adheze pojiva k abrazivu.
Colibrium Additive — osvědčené stroje Concept Laser a Arcam pro kovový 3D tisk
Concept Laser M2 Součástí expozice Misan v pavilonu A1 bude 3D tiskárna Colibrium Additive Concept Laser M2 pro zpracování kovových práškových materiálů. Zařízení pracuje se základnou velikosti 250 × 250 mm a může stavět až do výšky 350 mm. Zpracovávané materiály sahají od zlata přes korozivzdorné a teplotně odolné oceli až po slitiny hliníku a titanu. Stavební výkon se pohybuje od 2—20 cm3 za hodinu v závislosti na materiálu a požadavcích na jakost povrchu. Aditivní výroba nabízí zcela nové možnosti konstruování i výroby nových dílů v letectví a kosmonautice, stejně jako v medicínské produkci, kde má již své nezastupitelné postavení. Úspěšné aplikace se také vyskytují ve výrobě forem a obecně v prototypové výrobě. /www.misan.cz/