Technologie maskování okolního hluku napomáhá s usínánímNe každý krok vpřed snižuje také dosavadní problémy. To mimo jiné naznačily i velkorozměrové haly v open space stylu pro jednotlivé zaměstnance, které změnily styl kolektivní práce. Nahuštění osob na jednotku plochy sice efektivně snížilo náklady provozovatele, ale výsledkem je také ztráta soukromí. To sice původně mělo motivovat větší provázanost činností zaměstnanců, ale v konečném důsledku i potřelo kreativitu jednotlivců, zvýšilo nemocnost a přidalo na stresu. Provedené výzkumy (např. experiment na Cornellově univerzitě v USA, který měřil pracovní podmínky v různých kancelářských prostředích) ukázaly, že pracovníci v hlučných kancelářích provedli o 40 % méně pokusů o vyřešení předložené složité hádanky ve srovnání s jejich protějšky na pracovištích klidnějších. Studie zadaná společností Plantronics (výrobce audiokomunikačních zařízení pro korporátní a domácí použití) zjistila, že pouhé 1 % zaměstnanců uvádí, že jsou schopni ignorovat rušivé zvuky v kanceláři a soustředit se, aniž podnikají další kroky, zatímco 63 % zaměstnanců chybí tichý prostor k provádění cílené práce. Nejde jen o jejich produktivitu, ale také o pohodu. Čísla se podle jiných studií mohou různit, ale podstata problému zůstává.
Maskování zvuku neboli Sound Masking Jednou z řady hledaných cest k řešení problému, jak si kanceláře mohou zachovat svůj otevřený, estetický design a zároveň snížit poloměr rozptýlení osob, kterému zaměstnanci čelí v otevřených pracovních prostorech, je takzvané zvukové maskování. „Využívá poznatku, že uniformní nerušivý zvuk, či spíše speciální druh ‚šumu‘, je schopen překrýt okolní zvuky. Přítomní ho po chvilce přestávají vnímat, a jejich prostředí se tak zklidní. Pokud přijdete do Sound Maskingem vybaveného prostoru, tuto technologii neregistrujete vůbec,“ říká Andrej Hronec, zástupce technologie Sound Masking v ČR. „Zní to možná překvapivě, ale opravdu to funguje. Přidaný ‚šum‘ totiž snižuje srozumitelnost lidské řeči. Pokud neslyšíte zřetelně, co někdo říká, slova jsou méně rušivá – pravděpodobně konverzaci vůbec nezaznamenáte a nerozptyluje vás.“ Trik maskování zvuku je v tom, že širokospektrální šum podobný třeba zvuku větru lidské ucho nevnímá. Výsledkem je akusticky komfortní místnost, protože vysílaný šum přikryje většinu nežádoucích rušivých podnětů. Maskování tedy rušivé zvuky neeliminuje, ale takzvaně je utopí. Zaměstnanci jsou v takto zklidněném prostoru schopni se lépe soustředit a jejich produktivita měřitelně stoupá. Ukázalo se, že přidání nenápadného zvuku do kanceláře zajišťuje také větší soukromí řeči. Technologie nalézá využití nejen v kancelářích, ale i ve zdravotnických zařízeních, lékárnách, jednacích místnostech, bankách nebo státních budovách. Uplatnění nachází také v knihovnách a studovnách, kde jsou ticho a klid vyžadovány. Pokud však v jejich prostorách narazíte na skupinku studentů pracujících na společném projektu, uslyšíte pravděpodobně každé slovo jejich vášnivé debaty a na klidné samostudium můžete zapomenout. Instalace této technologie nenarušuje vzhled interiéru a není finančně ani časově náročná. Jedná se totiž většinou o malé reproduktory, takzvané emitory, které se umisťují do stropních částí, a které jsou schopny čistě reprodukovat pagingové zprávy a hudbu. Například emitory systému Cambridge Sound Management jsou menší než kompaktní disk a lze je snadno zapustit i do složitých stropních konstrukcí. Vynikají uživatelskou a energetickou nenáročností – řešení pokrývající plochu přes 16 tisíc m2 má přibližně stejnou spotřebu jako 60W žárovka.
Bílý šum Relaxační zvuky jsou souhrnně označovány termínem bílý šum. Ten dokáže blokovat ostatní zvuky a dostat je na pozadí tak, aby je už mozek nebyl schopen vnímat. Bílým šumem (nebo také bílým hlukem) odborníci nazývají monotónní zvuk, který je tvořen mnoha tisíci tóny. Dohromady vytváří rovnoměrný hluk, který dokáže odfiltrovat většinu ostatních zvuků (štěkání psa, mluvení lidí ve vedlejší místnosti, startování aut pod oknem). Představit si ho lze jako třeba vysávání vysavače, foukání digestoře, pouštění sprchy, padání vodopádů či šum oceánu. Je to konstantní, neměnný a relativně příjemný šum. Jednou z jeho aplikací je již zmíněná oblast architektonické akustiky. Bílý šum je však používán také v některých sirénách pohotovostních vozidel pro svou schopnost proniknout ostatními zvuky prostředí, například zvukem městské dopravy, a nezpůsobovat ozvěnu, takže je snazší určit směr, ze kterého přichází. Nachází využití také v elektronické hudbě, kde je používán buď přímo, nebo jako vstupní signál pro filtr k vytvoření ostatních typů šumových signálů. Často je využíván také při syntéze zvuku, obyčejně k napodobení perkusních nástrojů (třeba činelů, které mají ve svém spektru silnou šumovou složku). Je užíván také k nastavení ekvalizéru při ozvučování koncertů nebo jiných představení nebo pro testování přenosové charakteristiky zesilovačů a elektronických filtrů. Může být použit ke zmatení jedinců před výslechem (brainwashing) či jako součást techniky smyslové deprivace.
Technologie pro lepší usínání Bílý šum je možné využít také k překrytí zvuků, které mohou rušit spánek. Proto si ho řada lidí pochvaluje právě při usínání. Z tohoto důvodu přístroje, které jej produkují, jsou dodávány též pro podporu spánku a zamaskování hučení v uších. Při tomto využití nacházejí uplatnění například zvuky tekoucí vody, deště, bublající potůček, šumění oceánu či listí nebo zvuky lesa. Podle některých průzkumů spí 79 % dospělých lidí každou noc méně než 7 hodin a 30 % pak dokonce méně než 6 hodin denně, 60 % má problém dobře usínat nebo nerušeně spát a celá čtvrtina párů v Americe má zejména kvůli chrápání oddělené ložnice. Globální výdaje na problémy spojené s poruchami spánku se ročně pohybují v řádu stovek miliard amerických dolarů. Také miminka pomáhá uspávat generátor bílého šumu. Novorozeně uklidní třeba zvuk zapnutého fénu na vlasy. Mnoho maminek zjistilo, že jejich dítko téměř okamžitě usne, jakmile zapnou vysavač, digestoř či mixér.
Lepší „špunty do uší“ Speciální varianty špuntů do uší, určené proti chrápání, vyrobené z měkké uretanové pěny, nyní alternují elektronické s technologií maskování okolního hluku. K výrobcům těchto inteligentních špuntů do uší, které aktivně potlačují okolní ruch, přehrávají uklidňující skladby a analyzují kvalitu spánku, patří například americká firma Bose, založena v roce 1964 profesorem Bosem na Massachusetts Institute of Technology v USA. Většina lidí obeznámených s jejími produkty by se mohla mylně domnívat, že sluchátka určená pro klidný spánek budou využívat noise- -cancelling technologii eliminující zvuky z okolí a vytvářející ticho, kterou se tento výrobce proslavil po celém světě a používá ji v produktech QuietComfort. Vývojáři společnosti se však tentokrát vydali právě cestou noise masking. Již první generace Sleepbuds využily sadu speciálně testovaných uklidňujících zvuků, jako například jemné šustění listí, praskání táborového ohně, večerní serenádu cvrčků nebo vlnění moře optimalizované tak, aby pomohly uživatelům nevnímat nežádoucí vlivy z okolí a zajistily při usínání a během spánku maximální relaxaci a komfort. Pro ty, kteří mají problém pouze s usínáním, umožňuje aplikace nastavit dobu, po které bude zvolená zvuková kulisa vypnuta. Naopak ti, které budí ze spánku nejrůznější ruchy z okolí, mohou nechat pracovat noise masking celou noc. Pro tyto účely dostačuje šestnáctihodinová výdrž sluchátek na jedno nabití s tím, že praktické ochranné a dobíjecí pouzdro nabízí energii na jedno další plné dobití. U tohoto produktu vychází Bose z existujících bezdrátových Bluetooth sluchátek s patentovanými speciálně měkčenými silikonovými zámky do uší StayHear+ ve třech velikostech. Sleepbuds byla však zmenšena tak, aby se celá vešla do uší a nebránila komfortu ani při spánku v poloze na boku.
Budík pouze pro jednu osobu Vývojáři touto koncepcí současně vyřešili samostatné buzení uživatelů sluchátek. Plní totiž současně i funkci individuálního budíku, který probere jen toho, kdo má sluchátka nasazena, a ostatní nechá dál spát.
Již druhá generace Novinkou je druhá, vylepšená generace těchto sluchátek – Bose Sleepbuds II. Jsou velmi malá a spolu s miniaturními vyjímatelnými reproduktorky nepřekážejí ani při spaní na boku. Z uší totiž vyčnívají méně než špunty prodávané v lékárně. Mají vylepšenou konstrukci s oválným designem a nově také speciální povrchovou úpravu, eliminující přenášení zvuků při posunu hlavy po polštáři. Aplikace pro ovládání nabízí kromě toho rozšířenou paletu uklidňujících zvuků a funkci personálního budíku s možností definování několika časů, nastavení opakování a postupným zesilováním. Aplikace umožňuje nastavit dobu, po které je zvolená zvuková kulisa vypnuta. Tuto funkci využijí ti, kteří mají problém pouze s usínáním. Naopak ti, které budí ze spánku nejrůznější ruchy z okolí, mohou nechat pracovat noise masking celou noc. Pro tyto účely dostačuje desetihodinová výdrž na jedno nabití s tím, že praktické ochranné a dobíjecí pouzdro nabízí pak energii na další trojnásobné dobití. Bose Sleepbuds II jsou navrženy ze dvou oddělených částí. Silikonových náušníků různých velikostí a miniaturní vyjímatelné elektroniky velikosti lentilky s vestavěnou baterií. Díky této konstrukci lze samotné „špunty“ čistit a dezinfikovat libovolnou, i mokrou cestou. Ochranné pouzdro je zároveň dobíjecí základnou a samo obsahuje baterii pro dobití na cestách. Párování s telefonem pomocí bezdrátové technologie Bluetooth proběhne automaticky po vyjmutí z pouzdra, a to bez ohledu na stávající spárovaná zařízení. /Milan Bauman/