Podle studie poskytovatele internetových služeb – firmy Akamai – z roku 2012 se Německo v mezinárodním porovnání šířky pásma internetových přípojek pohybuje v dolní části průměru. Renomovaní experti jsou přesvědčeni, že je nezbytné vybudovat vysokorychlostní sítě propojující vědecká pracoviště. Spolkový svaz pro informatiku, telekomunikace a nová média (BITKOM) počítá s investiční náročností až 40 miliard eur.
Podle svazu pro telekomunikace VATM by mohlo využívat v první fázi optickou přípojku pro rychlé připojení k internetu 800 000 domácností. Ve skutečnosti využilo nabídku na připojení Fibre-to-the-Home pouze 343 000 domácností. Za velice kontroverzní je v oboru považováno rozhodnutí Telekomu zvětšit u stávajících měděných kabelů pro VDSL pomocí vectoringu šířku pásma na minimálně 50 MBit.s–1, a tak zvýšit propustnost domovních přípojek. Kdo chce však sledovat televizi ve 3D, využívá telemedicínu, videokonference v HD a IT služby v cloudu, překročí velice snadno kapacitu 100 MBit.s–1. Velkou kritiku ze strany politiků i společnosti vyvolaly rovněž úvahy Telekomu snížit při překročení určitého objemu dat přenosovou rychlost přípojky DSL. Telekom zdůvodnil tyto úvahy vysokými investičními náklady souvisejícími s rostoucím objemem přenášených dat uživateli. „Toto velmi jasně dokládá potřebu vybudovat v Německu infrastrukturu využívající optických kabelů,” řekl Siegbert Lapp, člen představenstva skupiny Lapp, která se výrobou optických kabelů zabývá. Pro FTTH Council jsou optické kabely řešením budoucnosti: umožňují nejenom výrazně širší přenosová pásma, ale ve vztahu k materiálu a údržbě jsou až o 30 % levnější než kabely měděné. Skupina Lapp je na tento stav dobře připravená. Disponuje již dnes širokou paletou optických kabelů a komponentů HITRONIC®, a to jak pro průmysl, tak i pro strukturovanou kabeláž budov podle normy EN 50173. „Řada výrobků, které jsme původně vyvinuli pro průmysl, je dnes využívána pro kabeláž budov, a to stále více také u privátních obytných domů,” uvedl Siegbert Lapp.
NĚKOLIK PŘÍKLADŮ:
Univerzální kabel HITRONIC® HUN: jedná se o klasický instalační kabel se svazkem žil. Díky samozhášivému a bezhalogenovému vnějšímu plášti je možné použít tento kabel jak pro venkovní, tak zejména pro vnitřní instalace. Jeho výhodou je to, že v oblasti předávacího bodu domu není nutné měnit typ kabelu. Díky malému vnějšímu průměru (méně než 10 mm při 24 vláknech) je velmi vhodný pro uložení v kabelových šachtách.
Kabel HITRONIC® HRH Breakout: u kabelu s touto speciální konstrukcí je příslušný počet jednožilových kabelů s vlastním odlehčením tahu a samozhášivým, bezhalogenovým pláštěm sloučen do společného vnějšího pláště. Toto provedení kabelu je pak možné optimálně použít v kabelových šachtách pro přímé spojení dvou bodů (například mezi aktivní komponentou a koncovým prvkem, například pracovištěm). V tomto případě je ze společného svazku vyveden jeden samostatný kabel, ten je přímo osazen konektorem a zapojen. V tomto případě je výhodou to, že není nutné používat náročnou techniku připojování a spojování optických kabelů.
Kabel HITRONIC® FIRE se používá zejména tam, kde je třeba zaručit bezpečnost i v případě vypuknutí požáru, aby byly chráněny lidské životy. V tomto případě je nezbytný systém přenosu dat, který trvale přenáší video a datové signály. Kabel HITRONIC® FIRE se skleněnými vlákny splňuje požadavky normy IEC 60331-25 a je schopen i při přímém působení plamenů přenášet data po dobu 90 minut. Proto je optimálním řešením pro použití v oblastech s relevantními požadavky na bezpečnost, jako jsou například dopravní tunely, výškové kancelářské budovy, kovozpracující továrny a další prostředí s možným výskytem ohně.
ETHERLINE® JAKO TREND V průmyslu je klasické paralelní zapojení stále více nahrazováno sběrnicovými systémy. Komponenty ETHERLINE® pro aktivní sítě jsou však stále častěji používány i v kancelářích a obytných domech. Rostoucí objem přenášených dat při sledování stavu strojů a zařízení a jejich vzdáleném ovládání vyžaduje nová řešení, jako jsou sběrnicové systémy. Dříve – u paralelního zapojení – musely být samostatně zapojeny jednotlivé snímače a akční členy. Spotřeba kabelů – a tedy i mědi – tak byla výrazně vyšší a větší bylo i nebezpečí poruch. U sběrnicových systémů je naopak náročnost kabeláže nižší, což znamená úsporu nákladů. Kromě toho se snižuje počet možných příčin poruchy, rozšiřují se možnosti pro diagnostiku a vzdálenou správu snímačů / akčních členů a je možné i centrální řízení snímačů a akčních členů prostřednictvím centrální jednotky. V kancelářích a obytných domech je tato sběrnicová technika používána například pro ovládání rolet nebo světel, případně pro regulaci teploty v jednotlivých místnostech. Umožňuje ale také vzdálenou správu zařízení „dům”. Prostřednictvím chytrých telefonů je možné řídit a obsluhovat různé systémy. I tím lze ušetřit energii a současně zvýšit komfort bydlení. Při jasném počasí v zimě jsou například rolety vytaženy nahoru a slunce tak může ohřívat vnitřek budovy. To šetří náklady na vytápění. Krátce před příjezdem domů je možné zapnout topení a přímo nastavit i požadovanou teplotu. V létě lze okna automaticky zatemnit a zabránit tak přílišnému zahřívání interiéru, který by bylo nutné následně s vynaložením nemalé energie opět ochlazovat. Aby se využily pozitivní zkušenosti z průmyslu, byl vyvinut speciální sběrnicový systém pro budovy: EIB – evropská instalační sběrnice (označovaná rovněž jako KNX). Ta je stále častěji instalována zejména v novostavbách obytných a kancelářských budov. Skupina Lapp má pro tyto účely v programu kabely UNITRONIC® BUS EIB a jejich bezhalogenovou variantu UNITRONIC® BUS EIB H, případně kombinovanou verzi s doplňkovými napájecími vodiči. Kabel může být ukládán pod omítku, do omítky nebo na ni, v trubkových chráničkách a kabelových kanálech, v suchých, vlhkých a dokonce i mokrých prostorách. V rámci systémové techniky budov je vhodný pro decentralizované řízení (osvětlení, vytápění, klimatizace, ventilace, správa energií, žaluzie, záznam času, zamykací zařízení).
KABEL NEBO WLAN? Ve vztahu k sítím probíhá velice intenzivní diskuse na téma kabel nebo WLAN. Obecně je internet přenášen přes ethernetový kabel rychleji než přes WLAN a připojení je spolehlivější. Ethernetové kabely mají kromě toho větší šířku pásma a jsou bezpečnější vůči odposlouchávání. Nikdo zvenčí se nemůže dostat na router a stahovat z něj data. Ale ani WLAN se neobejde bez kabelu, protože i WLAN router je připojen kabelem.
VĚTŠÍ BEZPEČNOST DÍKY BEZHALOGENOVÝM VÝROBKŮM Dalším trendem je rostoucí poptávka po bezhalogenových kabelech pro kanceláře a obytné domy. Ty eliminují část rizik vznikajících při požáru. Na rozdíl od běžných kabelů z PVC vzniká při hoření bezhalogenových kabelů méně kouře a tento kouř neobsahuje žádné reaktivní prvky, jako je brom, jód, fl uor a chlór. Díky tomu nejsou uvolňovány plyny vyvolávající korozi. Tvorba spalin obsahujících halogeny je vyloučena. Podíl jedovatých plynů je tak snížen na minimum. Kromě toho jsou bezhalogenové kabely s vylepšeným chováním při požáru samozhášivé a nepodporují šíření požáru. Požár se přes kabely nešíří z místa vzniku dál, nedochází tedy k obávanému efektu zápalné šňůry. Pro technické zařízení budov jsou proto nejvíce žádány bezhalogenové kabely ÖLFLEX® CLASSIC UNITRONIC 120 H a ÖLFLEX ® CLASSIC 130 H a sběrnicové kabely Unitronic BUS EIB H. Smart Building je velkým trendem. „Dříve bylo nutné obsluhovat vše ručně. Dnes stačí ťuknutí prstem na dotykovém displeji. A v budoucnu to možná bude jen mrknutí okem,” myslí si Siegbert Lapp.