Pro modernizace automobilů se běžně používá anglické slovo facelift naznačující omlazený vzhled. U modelu Enyaq však Škoda pro rok 2024 nechala tvář stejnou, dala mu však nové motory a palubní elektroniku. Změny nejsou vidět, zato jsou zatraceně poznat při jízdě.
Ani ne po třech letech výroby Škoda připravila modernizaci svého elektrického typu Enyaq a skoro by se chtělo říci, že technika elektrického pohonu se zde vyvíjí rychleji, než jsou designéři schopni navrhovat nové světlomety.
Více výkonu
Změny se týkají pouze variant s větším akumulátorem 77 kWh, konkrétně tedy verzí 80, 80x a RS, z nichž první dvě byly přejmenovány na 85 a 85x. Všechny dostaly na zadní nápravu zbrusu nový elektromotor, jejž jsme již představili v Technickém týdeníku 2024/4 v souvislosti s Volkswagenem ID.7. Nárůst výkonu je přitom enormní, u výchozí verze 85 se zadním pohonem činí 60 kW (82 k), neboli 40 %. Točivý moment narostl dokonce z 310 na 545 N.m, tedy o 76 %. Jde o výsledek nasazení silnějších magnetů rotoru a vinutí statoru v kombinaci s novým pulzním měničem pracujícím s proměnnou frekvencí. Zrychlení uvedené varianty z 0 na 100 km/h se zkrátilo téměř o 2 s na 6,7 s, což je jen o 0,2 s horší čas, než měla před modernizací varianta RS. Ta nyní tuto disciplínu zvládne za 5,5 s.
Vylepšené akumulátory
Použití výkonnějšího motoru se ovšem neprojevuje jako ve vozech se spalovacím motorem, u elektromobilu výsledné parametry a dynamiku zásadním způsobem ovlivňuje akumulátor. A příklad Enyaqu ukazuje, že právě akumulátor se přiblížil hranicím svých možností. Zachoval si uváděnou hodnotu využitelné kapacity 77 kWh, nicméně automobilka upravila strategii řízení teploty a použila nové chemické složení článků. Výsledkem tak je schopnost akumulátoru podávat vyšší výkon než dříve (verze RS posílila z 220 na 250 kW), ale jen krátkodobě. Současně je ale také schopen větší výkon přijímat — maximální nabíjecí výkon střídavým proudem vzrostl ze 135 na 175 kW. To umožní akumulátor doplnit z 10 na 80 % za o 22 % kratší dobu než dříve, v ideálních podmínkách za 28 minut. Právě parametry akumulátoru ale způsobily, že varianta 85x doplněná asynchronním elektromotorem na přední nápravě, tedy s pohonem všech kol, má udávaný stejný výkon 210 kW (286 k) jako verze s pohonem zadních kol, byť používají stejný zadní motor. Výrazné navýšení točivého momentu umožnilo u zadního elektromotoru použít delší stálý převod, což vyústilo nejen v navýšení největší rychlosti ze 160 na 180 km/h u verzí 85, ale také ve snížení spotřeby, resp. k prodloužení dojezdu o 24 km. Škoda zatím neudává hodnoty spotřeby elektřiny, nicméně během testovací jízdy v Německu se nám i po absolvování několika rychlých úseků na dálnici spotřeba ustálila na 23 kWh / 100 km. Kolegové nám ukázali, že lze dosáhnout hodnot i výrazně pod 20 kWh / 100 km, a to i v zimních podmínkách. Zajímavá byla zkušenost s novou funkc í umožňuj íc í manuá lně zapnout předehřívání akumulátoru před příjezdem k rychlonabíjecí stanici. Zatímco my jsme tuto funkci nezapnuli, kolegové ano. Když jsme přijeli k nabíjecí stanici Ionity (nezadali jsme ji ani do navigace, aby vůz nespustil vyhřívání automaticky), byli jsme schopni energii do studeného akumulátoru doplňovat výkonem pouhých 35 kW, jenž se až asi po 20 minutách zvýšil na cca 80 kW. Kolegové však na displeji nabíjecího stojanu sledovali čísla přesahující 120 kW od zahájení nabíjení a ta se s přibývajícími procenty pak už jen zmenšovala. A tak zatímco my jsme během 23 minut do vozu nabrali 19 kWh energie, vůz kolegů za stejnou dobu pojal o 10 kWh více.
Lehčí řízení, komfortnější podvozek, větší točivý moment
Užití nových motorů bylo při jízdě jasně patrné. Vyzkoušeli jsme základní variantu 85 se zadním pohonem a verzi RS a naším favoritem byla jednoznačně první jmenovaná. Lehčí řízení, komfortnější podvozek a mimořádná zásoba citlivě regulovatelného točivého momentu byly vlastnosti, jež zajistily nejen příjemnější, ale také zábavnější svezení. A to i na zimních alpských silnicích občas pokrytých sněhem. V rámci modernizace prodělala řada Enyaq i další změny a šlo o úpravy zásadnější, než je vypuštění zkratky iV z názvu či použití nového písma označení na zádi. Enyaq je nyní prvním vozem Škoda vyhovujícím nejnovějším požadavkům na kybernetickou bezpečnost. I proto mohl dostat nový bezklíčkový systém, jenž řidiče rozpozná na dálku a s předstihem vůz nastaví podle jeho preferencí propojených s klíčkem. Spustí uvítací sekvenci světlometů a vůz odemkne. Inovací ale prošla nejen vizuální podoba softwaru infotainmentu. I když bylo zřejmé, že základní struktura menu je podobná a některé funkce nejsou umístěny zcela intuitivně, situaci nově vylepšuje především možnost umístění volitelně konfigurovatelných funkcí na horní pevnou lištu. Jelikož Enyaq je úspěšnou modelovou řadou své značky (od uvedení na trh se ho prodalo více než 55 000 kusů), došlo k rozšíření jeho nabídky o vrcholnou verzi Laurin&Klement, která zaujme především kůží čalouněnými sedadly s ventilací a masážní funkcí. Tato verze je identifikovatelná podle ozdobných prvků v předním nárazníku v platinové barvě. /petr hanke/