Pokračování z minulého čísla
Kudy se vydává současný vývoj ve světě spotřební elektroniky, informačních technologií a takzvané bílé neboli domácí techniky poodhalil věhlasný mezinárodní veletrh IFA – který se letos uskutečnil v Berlíně 6. až 11. září.
TABLET MÍSTO SAMOSPOUŠTĚ Současné využití tabletů je snad nepřeberné, zejména ve stále nových aplikacích ve spojení s chytrým fotoaparátem nebo chytrým telefonem a za použití bezdrátových technologií. Tuto možnost demonstrovala řada vystavovatelů. Jeden příklad za mnohé: tablet začíná nahrazovat i klasickou samospoušť digitálních fotoaparátů, což jsme si mimo jiné mohli vyzkoušet při skupinovém snímku také u nového Olympusu PEN E-P5. Fotoaparát stačí nasměrovat na daný objekt a obraz pak z povzdálí sledovat na displeji bezdrátově připojeného tabletu. Lze tak fotoaparát nejen na dálku ovládat, ale je možno na tabletu či displeji telefonu sledovat živý náhled zobrazené scény. Pouhým stisknutím virtuálního tlačítka spouště na tabletu nebo telefonu pak fotoaparátem na dálku exponujete. Tato funkce je vhodná nejen pro pořizování rodinných fotografií, kterých chcete být součástí, ale například i pro fotografování zvířat v jejich domovském prostředí, aniž byste je rušili. Samotné připojení lze zajistit heslem, aby nedošlo k nepovolenému stahování fotografií cizí osobou. S volně dostupnou aplikací (například Olympus Image Share 2.0) lze k pořízeným fotografiím přiřadit také GPS souřadnice z chytrého telefonu.
CHYTRÉ HODINKY S pojmem „smart hodinky“ se nyní, jak je zřejmé, budeme setkávat stále častěji. Proč chytré? Díky aplikacím, které se do hodinek mohou nahrávat, se z nich může stát třeba tachometr na kolo nebo ukazatel aktuálních údajů pro běžce. Mohou využívat GPS signál a internet z mobilního telefonu, díky kterému jsou schopny tyto informace zobrazit. Pomocí těchto hodinek lze ovládat i přehrávání hudby do telefonu. Možnosti aplikací jsou téměř neomezené, protože prostřednictvím telefonu se mohou připojovat k internetu a tak zjistit například čas odjezdu dalšího autobusu a informovat o tom uživatele hodinek. S chytrým mobilním telefonem dokáží komunikovat prostřednictvím bezdrátové technologie Bluetooth. Kromě ukazatele času zobrazují informace o příchozím hovoru, SMS, e-maily, události z kalendáře, zprávy z Facebooku, Twitteru, předpověď počasí a lze do nich nahrávat i další aplikace. Pro diskrétní upozornění je v nich zabudovaný malý vibrační motorek.
GALAXY GEAR Jihokorejský Samsung za velkého zájmu novinářů i veřejnosti představil ve své výstavní hale chytré náramkové hodinky s názvem Galaxy Gear s dotykovým displejem a s upraveným operačním systémem Android. (Samsung tak následuje společnost Sony, která letos v červnu představila již druhou generaci svých chytrých hodinek SmartWatch 2.) S Galaxy Gear bude možno také telefonovat a spouštět v nich několik desítek aplikací. Mají barevný displej Super AMOLED s úhlopříčkou 1,63 palce (4,14 centimetru), mikrofon, reproduktor a dokonce i fotoaparát s ne příliš vysokým rozlišením 1,9 megapixelu, který je umístěn v plastovém náramku, což ovšem není zrovna ideální řešení při jeho výměně. Galaxy Gear má za úkol usnadnit a zefektivnit práci se smartphonem a jeho funkcí je stát se doplňkem, nikoli náhradou za smartphone či tablet. Tyto hodinky nejsou tedy samostatným zařízením, ale mají zjednodušit používání smartphonů a tabletů. Jinak řečeno, samy o sobě příliš funkcí nemají a spoléhají na propojení s kompatibilním smartphonem. Jsou vlastně jen „prodlouženou rukou“, jakýmsi druhým displejem mobilu či tabletu. Nabízejí zatím omezené možnosti používání, přičemž bude záležet na vývojářích, jestli vytvoří dostatek aplikací. Zajímavá je podpora hlasového ovládání, jehož prostřednictvím lze například zahájit telefonní hovor, zadat položku do kalendáře nebo nastavit budík. Pokud se na displeji hodinek objeví příchozí hovor, není třeba vyjímat telefon z kapes. Jako telefonní aparát totiž poslouží samotné hodinky, které v sobě – jak už bylo uvedeno – ukrývají mikrofon a reproduktor. Při telefonování stačí zvednout ruku s hodinkami Galaxy Gear k uchu a přístroj na základě akcelerometru rozpozná tento pohyb a umožní vzít příchozí hovor na smartphone z kapsy rovnou na hodinkách. Podobně chytré je také automatické uzamknutí telefonu či tabletu, pokud se od něj s hodinkami vzdálíte na více než zhruba 1 a půl metru. Úvodní prezentaci na berlínském výstavišti v předvečer zahájení veletrhu ukončil moderátor slovy Vítejte v budoucnosti. Oprávněnost těchto slov však prokáže opravdu až budoucí zájem o tato náramková zařízení. Chytré hodinky Galaxy Gear budou na prodejní pulty uvedeny koncem září ve 140 zemích. Cena na americkém trhu má být kolem 300 dolarů.
CHYTRÉ HODINKY QUALCOMM TOQ Americká společnost Qualcomm, etablovaná v roce 1985 v San Diegu s celosvětovou působností, představila na veletrhu chytré hodinky Toq. Výrobce staví na vlastním displeji typu Mirasol, který je energeticky nenáročný a dobře čitelný i na slunci. Do prodeje by měly být uvedeny ve čtvrtém kvartálu 2013. Toq má technologii, jež udrží hodinky při životě dny, nikoliv hodiny. Veškeré ovládání se provádí prostřednictvím dotykového displeje. Hodinky se budou nabíjet bezdrátově pomocí zvláštní kolébky. Jedním z příslušenství pak budou bezdrátová Bluetooth sluchátka, která lze rovněž nabíjet bez kabelu.
SAMSUNG GALAXY NOTE 3 Z produkce největšího světového výrobce smartphonů – firmy Samsung – vychází nyní i jejich nejnovější model s označením Galaxy Note 3, který je dalším z rodiny zařízení na rozhraní mezi telefonem a tabletem. Je rovněž prvním telefonem používajícím USB 3.0. Ten oproti staršímu standardu přináší rychlejší přenos dat mezi telefonem a počítačem. Druhou předností je efektivnější dobíjení baterie z PC. USB 2.0 poskytuje 500 mA, zatímco USB 3.0 již 900 mA. Nový model Galaxy Note 3 se od svých předchůdců kromě několika novinek a vylepšení nijak radikálně neliší. Zájemci o něj se tedy mohou znovu především těšit na obří displej a dotykové pero S Pen. To má několik funkcí, které by měly značně usnadnit ovládání celého zařízení. Při přiblížení pera k displeji se na obrazovce objeví malé kolečko, na němž lze vybírat další úkony, jako je vytváření ručně psaných poznámek, otevírání nových oken nebo vyhledávat data v telefonu. Přístroj je štíhlý, má hmotnost 168 g, samozřejmostí je Full HD rozlišení a používá vysoce barevný 5,7palcový Super AMOLED displej. Pracuje s operačním systémem Google Android 4.3 (Jelly Bean) a fotoaparát s bleskem má rozlišení 13 megapixelů. Plánované uvedení na trh: říjen letošního roku.
SMARTPHONE SONY XPERIA Z1 Japonská firma Sony představila v Berlíně svou novou vlajkovou loď – Xperia Z1 alias Honami, který má všechny předpoklady k tomu, aby se stal nejvybavenějším telefonem na současném trhu. Tento očekávaný telefon s cíleným zaměřením na fotografování má ve svém těle zabudovaný až 20megapixelový (!) fotoaparát. (Přesněji řečeno, nabídne 20,7 megapixelu při poměru fotografování 4 : 3. V širokoúhlém formátu bude muset stačit 8 megapixelů. Sony dodává, že kombinace všech technologií stojí za kvalitními fotografiemi, které snesou srovnání s těmi, jež pořizují běžné kompakty.) Na vysoké úrovni mají být také snímky pořízené v šeru. Přístroj má velký Full HD displej, je odolný proti vodě (což se na výstavišti marketingově názorně předvádělo) a má též mnoho chytrých funkcí. (Sony Xperia Z1 se chlubí zvýšenou odolností. Splňuje certifikaci IP55 a IP58, což je vůbec nejsilnější možná ochrana proti působení vody.) Vyznačuje se ostrými hranami, sklem z čelní i zadní strany a rozměry 144 × 74 × 8,5 mm. Jedná se víceméně o shodnou velikost, jakou má dřívější model Xperie Z. Sympatická je především malá tloušťka přístroje. Naopak hmotnost narostla na 170 g, což ovšem s ohledem na nadějný fotoaparát s velkým čipem není až tak moc. Čelní strana obsahuje 5palcový displej s rozlišením 1920 × 1080 pixelů. Jedná se o TFT panel s vylepšením Triluminos, které by mělo zajistit mnohem lepší podání barev. Operačním systémem je Android 4.2.2 Jelly Bean. Čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 800 s taktem 2,2 GHz je jedním z nejvýkonnějších procesorů, který v kombinaci se 2 GB RAM a grafickou akcelerací Adreno 330 zaručuje možnost hrát i ty nejnáročnější hry. V těle telefonu je baterie se slušnou výdrží – s kapacitou 3000 mAh. Sony s ní nabízí až 110 h poslechu hudby či bezmála 7 h sledování videa. Uváděná pohotovostní doba: 880 h, doba hovoru: 900 minut.
NASAĎTE SI NA SMARTPHONE OBJEKTIV Sony na berlínském výstavišti v souvislosti s Xperií Z1 představilo také dvojici přídavných objektivů QX100 a DSC-QX10, které lze umístit na řadu dnešních smartphonů či tabletů a výrazně tak zlepšit parametry a výsledné kvality jejich snímků. Stačí objektiv pouze jednoduše nasadit na zařízení pomocí držáku. Sony bude nejspíš dodávat různé verze držáku tak, aby šel objektiv připojit k jakémukoli modelu. Připojení však nebude nezbytně nutné a objektiv půjde používat i samostatně. S telefonem se bezdrátově spojí pomocí NFC technologie a snímky do něj bude přenášet přes wi-fi. Smartphone bude sloužit jako hledáček, jako úložný prostor a nejspíš i jako základní ovládací zařízení pro nastavení parametrů fotografování. I když cena těchto přídavných objektivů, které mají jít do prodeje nejpozději do konce září za přibližnou cenu 6000 korun včetně DPH za nižší model QX10 a za zhruba 12 000 korun včetně DPH za model vyšší, tedy QX100, není nijak lidová, naznačují perspektivně nový trend v této oblasti. Třeba právě Xperia Z1 je příkladem smartphonu, který může pohřbít třídu levných kompaktů. Kdo by si kupoval kompakt, když může mít stejný snímač v mobilu a nevláčet s sebou zařízení víc. Fotografi e budou velmi pravděpodobně plně srovnatelné s vyšší třídou kompaktů a ultrazoomů. Milan Bauman, Berlín