Naše společnosti představily své výrobky a služby v severoiráckém Arbílu na ENERGY IRAQ 2013 – 3. mezinárodním veletrhu pro elektrickou energii, alternativní zdroje energie a osvětlení, který byl spojen s veletrhem PROJECT IRAQ 2013 – 6. mezinárodním veletrhem pro stavebnictví, technologie šetrné k životnímu prostředí, materiály a zařízení pro Irák. Na zajištění přímé účasti (pro 14 firem) a katalogové účasti (pro 21 českých obchodních a průmyslových společností) se vedle MPO ČR aktivně podílel také Svaz průmyslu a dopravy ČR a Česká exportní banka. České podnikatelské subjekty participují na mezinárodních veletrzích v Arbílu (v iráckém regionu Kurdistán) pravidelně od roku 2005. Letos přijelo na veletrh téměř 600 společností a institucí z 27 zemí. Mezi vystavovateli byla i řada světově renomovaných výrobců a dodavatelů zařízení a služeb pro energetiku, vodní hospodářství, ekologii a stavebnictví. V rámci doprovodného programu se uskutečnil odborný seminář a tisková konference, na nichž byly demonstrovány možnosti českých subjektů podílet se na realizaci konkrétních projektů modernizace a rekonstrukce energetického sektoru Iráku i iráckého regionu Kurdistán. O oficiální expozici ČR byl velký zájem jak ze strany iráckých a kurdských institucí, tak státních a soukromých společností. Naši vystavovatelé měli možnost se seznámit s připravovanými energetickými projekty v Iráku a navázat řadu užitečných pracovních kontaktů.
Irák potřebuje energii
Aktivně se podílíme na přípravě i realizaci projektů rekonstrukce a modernizace iráckého hospodářství od roku 2003. Podle zástupce Svazu průmyslu a dopravy ČR Pavla Fáry jedním z nejdůležitějších oborů, který vyžaduje velké množství investičních prostředků, je právě energetika. Dlouhodobě plánovaný rozvoj Iráku bude v budoucnu závislý i na dostatku a dostupnosti elektrické energie. Hlavním cílem je proto postupná obnova, rekonstrukce a modernizace tamější výrobní základny, přenosových a distribučních sítí a posílení odborného a personálního řízení celého oboru. ČR obecně disponuje v Iráku velmi dobrou reputací a řadou úspěšných referencí. Konkurence na iráckém energetickém trhu je značná. Velmi silnou pozici tu mají společnosti General Electric, ABB, Siemens, Toshiba, Mitsubishi, Hyundai atd. Vedle nich společnosti z Turecka, Indie, Číny, Íránu, které často nabízejí zařízení a služby za velmi nízké ceny, zpravidla s nízkou kvalitou a životností. Současný stav energetického sektoru Iráku nelze i přes určitý dosažený pokrok dosud považovat za uspokojivý. A to jak z hlediska technického, provozního (stále vázne zásobování elektráren kvalitním palivem), tak personálního. Podle expertů potrvá uvedení iráckého energetického sektoru do udržitelného stavu dalších nejméně 10–15 let a vyžádá si investice ve výši cca 150–200 mld. USD.
Iráčané ma jí zájem o kooperace
Problém je ale nedostatek investičních zdrojů. Proto vláda Iráku i kurdská regionální vláda vítají soukromé investory pro energetiku a snaží se upravit platnou legislativu, včetně energetické. Jen pomalu se daří stavět nové výrobní kapacity a zdroje vybavené novými vyspělými a účinnými technologiemi. Zvýšila se také pozornost věnovaná výchově obslužného a řídícího personálu a posílení rolí místních energetických podniků a správ. Pokud jde o liberalizaci trhu s elektrickou energií, Irák zatím nedisponuje vlastním právním rámcem a v podstatě neexistuje. Zdroje jsou téměř výhradně v rukou státu, který vykupuje vyrobenou elektřinu.
Šance českých společností
Otevírají se jak ve sféře dodávek a subdodávek technologií, jejich částí a náhradních dílů, tak při servisu, projekci a supervizi výstavby. Výhodou je napojení na již zavedené dodavatele a i místní privátní společnosti, které se umí na místním trhu orientovat. České účasti na uvedeném veletrhu v Arbílu předcházela oficiální česká účast na mezinárodním veletrhu „Baghdad International Fair 2013“ v Bagdádu, rovněž v gesci MPO ČR a ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR. Katalogovou formou se na něm prezentovalo 40 českých průmyslových a obchodních společností a institucí. O českou expozici byl ze strany návštěvníků veletrhu zájem, především o dodávky strojírenských technologií a zařízení. Na rozdíl od Arbílu je však nynější bezpečnostní situace v Bagdádu velmi složitá. /mk/