Společnost nanoSPACE jako první na světě zahájila výrobu bariérových povlaků z nanovláken. Tento zcela inovativní způsob ochrany proti prachovým roztočům a jejich alergenům řadí nanoSPACE mezi přední světové výrobce ochranných povlaků na lůžkoviny. Veškerá výroba přitom probíhá v České republice. Novinkou loňského roku byly originální ručně šité hračky s nanotkaninou, která zabraňuje shromažďování prachových roztočů a jejich alergenů ve výplni. Hračky „gaučáci“ jsou zdravou a čistou variantou hraček pro děti, včetně těch, co trpí alergiemi na prachové roztoče a zvířata. Každá hračka je unikátní a jedinečná, na jejich výrobu se využívá nezměrné množství látek a vzorů. Hračky jsou si proto barevně podobné, ale nejsou totožné. Alergií na prachové roztoče trpí přibližně 30 % populace. Mírnější formy alergie se projevují kýcháním, smrkáním a slzením po probuzení, rozvinutější formy alergie mohou mít podobu astmatických potíží. Účinným prostředkem, který je odborníky doporučován pro zmírnění alergické reakce a obtíží s touto reakcí spojených projevů, je používání ochranných bariérových povlaků na matrace a lůžkoviny. Textilní materiály, které jsou v současnosti nabízeny jako bariéra proti průniku alergenů, jsou převážně velmi hustě tkané tkaniny na bázi bavlny nebo směsových materiálů. V mnohých případech jsou ještě opatřeny různými chemickými úpravami, jejichž účelem je zabránit množení roztočů a případně bakterií. Nevhodnost použití klasických tkanin jako bariérového materiálu pro prostup alergenů souvisí se strukturou materiálu a způsobem jeho používání. Přestože má tkanina velkou hustotu nití, velikost pórů mezi jednotlivými nitěmi je větší než je velikost alergenů. Alergeny mohou tedy z lůžkovin prostupovat na povrch a způsobovat alergické potíže. „Standardní tkaniny se zhuštěnou strukturou jsou podle studie, kterou máme k dispozici, úspěšné asi v 60 %,“ říká Marcela Munzarová, ředitelka pro obchod a marketing české firmy Nanovia, která materiály testovala.
S VELKOU MÍROU POHODLÍ Nanovlákenná bariéra, která je aplikována ve vyráběných produktech, je založena na bázi zvlákňování z volné hladiny roztoku polymeru v elektrostatickém poli, která umožňuje průmyslovou výrobu nanovlákenných struktur. Díky použité technologii je možné dosáhnout rovnoměrně nanesené nanovlákenné vrstvy. Velikost pórů ve struktuře submikronových vláken je podstatně menší než velikost roztočů a jimi produkovaných alergenů. Velikost roztočů je přibližně 300 mikrometrů, velikost produkovaných alergenů se pohybuje v jednotkách mikrometrů (1 až 20 mikrometrů). Díky tomuto materiálu se prachový roztoči nedostanou do lůžkovin a nemohou se tam nadále rozmnožovat a produkovat alergeny. Materiál je navíc dobře prodyšný a vodopropustný, což zajišťuje velkou míru pohodlí. Pro výrobu lůžkovin je tedy mimořádně vhodný. Společnost nanoSPACE prodává ochranné vaky na matrace, polštáře a peřiny, které jsou vhodné zejména pro alergiky. Výhodou těchto produktů je to, že si zákazník může vybrat lůžkoviny podle svých požadavků od specializovaného výrobce. Zakoupená matrace, polštář nebo peřina se zabalí do ochranného obalu a dále povleče běžným ložním prádlem. Zakoupené lůžkoviny jsou chráněny proti nežádoucím roztočům, díky čemuž si lze užívat nerušený spánek. Ochranný povlak je možno prát v pračce na 60 °C. Další vyráběnou variantou jsou polštáře a přikrývky, které navenek vypadají jako běžné lůžkoviny. Uvnitř těchto lůžkovin je již zabudované nanovlákno, které eliminuje prachové roztoče a jejich alergeny. Přikrývka a polštář se pak povlečou do běžného ložního prádla.
KLASICKÉ TKANÉ MATERIÁLY NEÚČINNÉ Různé odborné studie, například studie publikovaná v New England Journal of Medicine v roce 2003, ukazují, že klasické tkané materiály jsou v boji proti alergii prakticky neúčinné. Tisíc pacientů bylo podrobeno studii a výsledkem je, že klasické tkané bariérové povlaky na ložní prádlo jsou prakticky neúčinné a u astmatických pacientů nebylo zjištěno žádné zlepšení zdravotního stavu. Česká společnost Nanovia vyrábějící nanovlákna a Technická univerzita v Liberci (Textilní fakulta, Katedra netkaných textilií a nanovlákenných materiálů) prováděly srovnávací studii tří typů materiálů: klasické tkané, netkané a Nanovia nanovlákenné tkaniny. Všechny byly označené jako antialergické. Studie prokázala, že nanovlákenná textilie Nanovia ve srovnání s konkurenty podstatně zlepšila účinnost filtrace, měla nižší tlakovou ztrátu (vyšší propustnost vzduchu) a velmi dobrou propustnost vodní páry. To znamená, že nanovlákenná antibakteriální textilie má vyšší ochranu proti všem prachovým roztočům a jejich alergenům a zlepšuje tak fyziologický komfort při spánku. „Výrobky nanoSPACE jsou určeny nejen pro lidi trpící alergiemi, ale pro každého člověka, který si chce užít opravdový komfort spánku,“ říká Jiří Kůs, obchodní ředitel české firmy nanoSPACE a upozorňuje na fakt, že prospíme téměř jednu třetinu života. Proto je důležité, v čem a na čem spíme. Z lůžkovin s nanovlákennou bariérou se nepráší, nežijí v nich kolonie roztočů a bakterií, ani nejsou prosycené alergeny a rozloženými zbytky lidské kůže.