Veuve Clicquot je francouzský výrobce šampaňského vína známý po celém světě. Vinařství bylo založeno roku 1772 a nyní je vlastněno firmou LVMH. Jeho prestiž nevznikla náhodou. Vinařství nezná žádné kompromisy ohledně kvality svých výrobků a jeho motto je „jen jedna kvalita – ta nejlepší.“ Pro zajištění špičkové kvality šampaňského vína firma potřebuje co nejdetailněji dohlížet na svůj výrobní systém. „Chtěli jej nahradit novým řešením, které bude podporováno po mnoho let," řekl Franck Berruyer, prodejní technik společnosti Arc Informatique, která vinařství Veuve Clicquot dodala monitorovací systém PcVue. „Kromě různých technických parametrů jsme si software PcVue 10 vybrali pro dobré obchodní vztahy, které jsme si s firmou Arc Informatique vytvořili, a také proto, že firma přizpůsobila cenu za licence přesně našim potřebám," říká Stéphane Fournier, ředitel společnosti SF2I, která vyvinula a integrovala aplikační software.
Další výhodou PcVue je to, že umožňuje použít stejné ovládací rozhraní jako předchozí software, to znamená, že operátoři s ním dokážou pracovat okamžitě, bez nutnosti zaškolení. Guy Jendryka, vedoucí oddělení elektro, automatizace a průmyslové výpočetní techniky společnosti Veuve Clicquot, vyzdvihuje, že PcVue se snadno programuje a nastavuje. „Kdo chtěl upgradovat předchozí systém, musel být opravdový specialista na IT. Modifikovat PcVue, když je to třeba, je mnohem snazší."
Objektově orientovaná vývojová architektura PcVue výrazně ulehčuje návrh monitorovací aplikace. Protože ve sklepích vinařství Veuve Clicquot je 400 tanků různých typů a objemů (50 hl až 725 hl), vývojáři použili softwarové modely, aby tak zkrátili dobu potřebnou pro programování. Jednotlivé tanky jsou podle svého typu vybaveny až třemi snímači teploty a ručními nebo automatickými ventily. Každá instance tanku má přibližně 40 proměnných, a celá aplikace má tedy 16 000 proměnných. „Objektově orientovaná architektura šetří čas a usnadňuje ovládání. Jakmile je vytvořen model tanku, je snadné odvodit z něj jednotlivé instance pro různé druhy tanků a automaticky vytvořit komunikační proměnné," říká Fournier.
PcVue využívá virtuální architekturu, to znamená, že software je instalován na serveru umístěném v zabezpečené, klimatizované a bezprašné místnosti chráněné před vlhkem. Aplikace je díky tomu snadno udržovatelná a v případě potřeby ji lze snadno portovat na nový hardware. Skutečnost, že software ve virtualizovaném prostředí není pevně svázán s určitým hardwarem, znamená, že doba potřebná na reinstalaci nebo opravu v případě poruchy hardwaru je významně zkrácena.
Pět webových klientů umožňuje vedoucím provozu sklepa zobrazit si monitorovací aplikaci a měnit požadované hodnoty z jejich PC. Operátoři mohou sledovat proces a měnit parametry pomocí 42" dotykové obrazovky instalované ve vstupní hale, která je přístupná také návštěvníkům vinařství. Software komunikuje s programovatelnými automaty (PLC) prostřednictvím sítě Modbus TCP/IP a pro sběr informací z tanků umístěných v jiných sklepích vinařství se využívá VPN (Virtual Private Network). V hlavním sklepu v Remeši je čtrnáct fermentačních modulů a čtyři další jsou umístěny v dalších městech v oblasti Champagne ve vzdálenosti od 30 do 200 km od hlavního sklepa! Použití VPN významně šetří čas. „To, že jsme schopni dohlížet na provoz ve všech kvasných sklepích z jednoho místa, eliminuje potřebu fyzicky všechny sklepy objíždět. Jestliže regulovaná teplota přesáhne nastavenou mez, monitorovací systém vygeneruje alarm,“ říká Stéphane Fournier.