Mezinárodní společnost TESCAN ORSAY HOLDING, a.s., světový výrobce rastrovacích elektronových mikroskopů (SEM), a WITec GmbH, přední specialista na Ramanovu spektroskopii z Německa, ukázali na výstavě analytica München 2014 nový směr v integraci Ramanovy spektroskopie s rastrovacím elektronovým mikroskopem - RISE.
RISE představuje unikátní korelační mikroskopickou technologii, která kombinuje konfokálního Ramanovu zobrazovací techniku a rastrovací elektronovou mikroskopii (Raman Imaging and Scanning Electron) v jediném integrovaném systému. Toto spojení poskytuje uživateli výhodu komplexního analytického přístupu: elektronová mikroskopie spolehlivě vypovídá o strukturálních a topografických vlastnostech vzorku s rozlišením v řádech nanometrů; zobrazování prostřednictvím Ramanovy konfokální spektroskopie se využívá k identifikaci a vyhodnocování chemického a molekulárního složení. Metoda umožňuje vytvářet 2D nebo 3D obrazy a hloubkové profily; což představuje nespornou výhodu pro získání přehledu o fázovém rozložení vzorku. Pouze mikroskop RISE umožňuje akvizici obrazu ze SEMu a Ramanovu analýzu ve stejné komoře, a tím i současné vyhodnocování informací o struktuře i chemickém složení vzorku prostřednictvím jednoho kombinovaného systému.
Obě analytické metody jsou plně integrované v mikroskopu RISE. Automatickou manipulaci vzorkem uvnitř vakuové komory mezi jednotlivými měřeními a jeho precizní posun do správné polohy měření zajišťuje extrémně přesný držák vzorku. RISE je vybaven sofistikovaným softwarem, který obstarává nastavení parametrů a uživatelsky přívětivé ovládání přístroje. Výsledky získané analýzou vzorku prostřednictvím rastrovacího elektronového mikroskopu a Ramanova spektrometru rovněž umožňují snadné překrývání obrazů. „Mikroskop RISE přináší nebývalé možnosti pro komplexní strukturální a molekulární analýzu," vysvětluje Dr. Olaf Hollricher generální ředitel a ředitel pro výzkum a vývoj společnosti WITec, „RISE je dokladem inovativního přístupu společnosti WITec, splňuje veškeré požadavky korelativní mikroskopie, snadno o tom přesvědčíme jak zastánce Ramanovy spektroskopie, tak mikroskopickou komunitu."
TESCAN a WITec se dohodli na společné prodejní strategii. „Vždy bylo naším cílem dosáhnout maximální spokojenosti zákazníků, o to víc nás těší spolupráce s firmou WITec," uvádí předseda představenstva a generální ředitel společnosti TESCAN ORSAY HOLDING Jaroslav Klíma, „uvedení integrovaného Ramanova spektroskopu s rastrovacím elektronovým mikroskopem považujeme za důležitý krok ve vývoji integrovaných high-end systémů. Mikroskop RISE obohatil portfolio značky TESCAN a je důkazem naší vedoucí pozice na trhu s elektronovými mikroskopy."
Mikroskop RISE si zachovává všechny funkce a vlastnosti elektronového mikroskopu i konfokálního Ramanova spektroskopu. Jak SEM, tak Ramanův spektroskop se vyznačují skvělými zobrazovacími parametry v řádech jednotek nanometrů (SEM) a 200-300 nanometrů (Raman). V zobrazovacím režimu prostřednictvím Ramanova spektroskopu lze vzorek skenovat v rozsahu 250 µm x 250 µm x 250 µm. RISE kombinuje snadné použití s výjimečnými analytickými vlastnostmi, proto je vhodný pro širokou škálu oborů, od nanotechnologií, přes materiálové vědy, až k přírodním vědám.
WITec a TESCAN vyvinuly mikroskop RISE v rámci projektu UnivSEM. UnivSEM je financován z prostředků sedmého rámcového programu Evropské Unie ( 7RP/2007-2013 ) na základě grantové dohody č. 280566 a podílí se na něm firmy, univerzity a výzkumné ústavy z České republiky, Německa a Švýcarska. Tento projekt EU podporuje rozvoj analytických nástrojů pro skenovací elektronové mikroskopy.
Obr.: TESCAN