Společnost ZAT oznámila očekávání rekordních tržeb 800 mil. korun za fiskální rok 2012. Jde o největší objem tržeb v historii firmy. Proti plánu navýšila realizované zakázky o 100 mil. korun. Informaci zveřejnil na 10. ročníku Zákaznického dne v Příbrami nový ředitel divize Automatizace Karel Stočes. „Dosažení rekordních tržeb vidíme také v neustálém vývoji našich řídicích systémů, ročně investujeme do inovací přes 40 mil. korun. Rekordní tržby jsme si nadělili shodou okolností v roce padesátého výročí od založení firmy,“ konstatuje Stočes. Řízení inovačních procesů v praxi firmy ocenila také odborná porota mezinárodní soutěže Best Innovator, která zařadila společnost ZAT mezi pět nejinovativnějších firem v České republice. Svými inovacemi tak firma předčila i velké společnosti z oblasti energetiky, potravinářství i telekomunikací.
Vývojáři společnosti ZAT dlouhodobě spolupracují s českými technickými univerzitami na výzkumných a vývojových projektech, např. v oblasti vývoje průmyslových systémů, analýz spolehlivosti a bezpečnosti řídicích systémů a jejich aplikací či při pořádání odborných konferencí. Společnost ZAT je součástí výzkumného projektu Centra pokročilých jaderných technologií (CANUT). Projekt, v rámci něhož se ZAT podílí na výzkumu a vývoji nových řídicích systémů pro jaderné technologie, probíhá v letech 2012 až 2019. Finančně ho podporuje Technologická agentura České republiky z programu Centra kompetence, ZAT projekt kofinancuje 16 mil. korunami. Řídicí systémy v oblasti automatizace energetiky a náročných průmyslových odvětví vyžadují maximální spolehlivost a individuální řešení. Ze 400 zaměstnanců společnosti ZAT má proto 81 procent vysokoškolské nebo středoškolské vzdělání.
Významnou investicí ZAT podporovanou Ministerstvem průmyslu a obchodu a Evropskou unií je rozvojový projekt „Inovace řídicích systémů ZAT“ ve výši 27. mil. korun. První etapa modernizace osazovacích linek SMT s nákladem 10 mil. korun proběhla v roce 2012. Firma tím dosáhla schopnosti realizovat složité elektronické desky s komponentami SMD o velikosti pouzdra 0201. V roce 2013 bude probíhat modernizace procesu selektivního pájení a automatické optické kontroly v hodnotě 9 mil. korun, poslední fáze s termínem dokončení za dva roky zahrnuje vytvoření pracoviště diagnostické nedestruktivní kontroly pájecího procesu s nákladem 8 mil. korun.