Společnost Panasonic se ve spolupráci s AV MEDIA spolupodílela na otevření první unikátní expozice „Science on a Sphere" v České republice. Jeho středem je kulová promítací plocha, na kterou projektory Panasonic zobrazují například plochu Země, povrch Slunce a jiných planet, plně animují pohyby životního prostředí a interaktivně simulují vlivy přírodních událostí. Projekt „Věda na kouli" neboli Science on a Sphere (SoS), který vznikl v roce 2007 na základě myšlenek vědce Dr. Alexandra MacDonalda z NOAA (Národní úřad pro oceán a atmosféru), patří mezi poslední nejpozoruhodnější inovace v oblasti vzdělávání.
Sférické výsledky týkající se měření nejrůznějších jevů na celé zeměkouli se prezentují na fyzické kulové projekční ploše znázorňující Zemi, kterou je možné přirozeným způsobem obcházet, zkoumat, prohlížet a ovládat. Na virtuální Zemi tak lze promítat živé přenosy a interaktivní simulace počasí, zemětřesení, mořského proudění, planetární jevy na vesmírných tělesech a mnohem víc...
Unikátní technologie promítání na kulovou plochu je umožněna díky čtyřem bezlampovým DLP projektorům Panasonic PT-RZ370EJ, které jsou namířeny proti sobě. Tím zajišťují dostatečné pokrytí i vzájemné překrytí obrazu a navozují iluzi, že výsledný obraz vyzařuje sama koule.
Pro synchronizaci obrazů byl použit speciální ovládací software SoS NOAA, který jednak interpretuje poskytnutá data, ale také umožňuje ovládat obraz na kouli pomocí tabletu a případně vytvářet poznámky v reálném čase přímo do obrazu. Díky těmto možnostem vznikají po celém světě tzv. sférická kina, která nakonec mají daleko širší uplatnění, než jen pro NOAA, a nyní jedno vzniklo v Techmania Science Center v Plzni.
Další informace o projektu SoS naleznete zde.