Jakou budoucnost mají kontroly potrubí kilometry pod hladinou moře? Ukazuje se, že potrubí jednoduše může volat o pomoc. Tak jako radiologové používají rentgen k odhalení zlomených kostí v těle, zkoumají technici případné využití podobné technologie ke sledování mikroskopických prasklin a korozí na podvodním potrubí. Společnosti využívají rentgen ke kontrolám tuhých struktur a mechanických částí již desítky let. Avšak přenést celé potrubí do laboratoře by byl titánský úkol. Potrubí je navíc často umístěno v hloubce okolo 3 000 metrů, kde tlak může dosahovat až 300 atmosfér. To je více než 30 megapascalů. Slunce do vodní „půlnoci", tzv. batypelagické zóny, nepronikne a teploty se pohybují okolo 4 stupňů Celsia. „Vlastně se vůbec nepředpokládalo, že by radiografie mohla fungovat i pod mořskou hladinou," říká Dan Scoville z Oceaneering International, společnosti poskytující těžařské služby.
Technici v GE Healthcare, GE Oil & Gas, Oceaneering a BP se však rozhodli podívat se na problém z jiné perspektivy. Rozebrali lékařský rentgenový detektor společnosti GE, skládající se z křehkého kusu skla o velikosti počítačového monitoru a choulostivé elektroniky, a zasadili ho do high-tech odolné schránky, která ho má chránit před mořskou vodou a tlakem. „Vše, co by obsahovalo vzduch, by se rozmačkalo," vysvětluje Scoville.
Detektor s upravenou konfigurací je umístěn ve větším přístroji připevněném k hlubinné ponorné soupravě. Souprava se „připoutá" k potrubí, projede po celé jeho délce a v každém kroku pořídí rentgenové snímky. „Takové věci normálně neděláme," říká strojní technička Karen Southwicková, která pracuje u společnosti GE Healthcare. „Rentgen nám umožňuje nahlédnout, kam nevidíme. Mnohdy nevíme, že něco není v pořádku, a takto se to ukáže. Ať už jde o malý či katastrofální únik, můžeme tomu, doufejme zabránit. V ideálním případě se nám podaří získat údaje o každém potrubí ve vodě."
Podmořský rentgenový detektor obstál v testech v laboratoři a mohl by se brzy dostat do chladných, tmavých hlubin, kde bude dohlížet na statisíce kilometrů potrubí. Dan Scoville dodává: „Je to dobrodružství. Vydáváme se do míst, kam se nedostaneme každý den."
Video znázorňující, jak takový detektor funguje: http://www.youtube.com/watch?v=Gqsw1mVkya4