Pro některé úlohy je mnohem výhodnější použít kameru s řádkovým senzorem. Protože obraz je vytvářen řádek po řádku, může být velikost snímaného obrazu mnohem větší než u kamery s maticovým senzorem. Výrazně tím roste přesnost snímání obrazu. Další výhodou je, že stačí osvětlit jen jeden řádek a ne celou plochu součásti, takže osvětlení je mnohem rovnoměrnější. A nakonec, snadno lze kontrolovat i válcové povrchy, např. tiskařských válců. Kamery XG-8000 jsou vybaveny uživatelsky přívětivým rozhraním, takže pochopit, jak se kamera nastavuje a ovládá, je velmi snadné. Koherenci optické osy lze okamžitě prověřit pomocí indikačních LED, znázorňujících úroveň osvětlení a ostrost obrazu.
Kamera je připravena snímat obraz ihned, jakmile je připojena a jsou nastaveny podmínky snímání (všechny parametry související se snímáním obrazu jsou uloženy v programu XG v části Image Capture Unit). Stačí jen nastavit dobu expozice a citlivost a nakonec vyrovnat obraz pomocí vzorové křivky intenzity osvětlení, generované příslušným zobrazovačem. Nová řada XG-8000 umožňuje, aby byly kamery s maticovým i lineárním senzorem připojeny k jednomu řídicímu modulu, a tak lze snadno a za nízkých nákladů v jednom projektu kombinovat obě metody snímání. Navíc nejsou žádné problémy s kompatibilitou mezi zařízeními od různých výrobců. Díky kompaktnímu vysoce citlivému senzoru CMOS jsou kamery řady XG-8000 nejmenší průmyslové kamery s řádkovým senzorem na trhu. Navíc byla ve srovnání s běžnými kamerami výrazně zmenšena minimální snímací vzdálenost. Kamera tak může být umístěna i v místech, kde to dříve nebylo možné.
Řada XG-8000 obsahuje množství provedení: 16 kamer s maticovými senzory a tři kamery s řádkovými senzory. K dispozici jsou také osvětlovače určené pro řádkové kamery. K dispozici je funkce pro automatické spouštění světelných záblesků, která prodlužuje dobu života LED až na desetinásobek ve srovnání s nepřetržitým osvětlením. Tato funkce, ačkoliv je známá, se v praxi zatím používá jen zřídka, protože její implementace je složitá.