Na vodní elektrárně Orlík, která vloni dodala do sítě 349,2 mil. kWh a pokryla spotřebu zhruba 100 000 domácností na pomezí středních a jižních Čech, odstartovala pravidelná oprava dvou ze čtyř soustrojí. Práce na největší průtočné vodní elektrárně v ČR potrvají zhruba 5 týdnů. Bezprostředně poté, co se odmlčela první dvojice ze 4 soustrojí vodní elektrárny Orlík, technici začali pracovat na jednom z nich. Druhé se podrobilo souběžné opravě společných částí. Kvůli maximální efektivitě a využití výrobní kapacity bude soustrojí č. 2 až do dokončení opravy č. 1 znovu dočasně vyrábět proud. Následně dojde k údržbě i na něm, opět s časově omezenou odstávkou obou soustrojí nezbytnou pro opravy společných částí. Celá 5týdenní akce je letos synchronizována z důvodu souběžně probíhající opravy rozvodny 220 kV Milín. Na plný výkon najede Orlík opět v neděli 14. května.
„Vodní elektrárna Orlík je stěžejním článkem vltavské kaskády, který se významně podílí na řízení celostátní energetické soustavy a na výrobě ekologicky čisté, špičkové elektrické energie. Umožňuje to celkový výkon 364 MW, velmi rychlé a operativní najetí na plné zatížení za 128 sekund a dálkové ovládání z centrálního dispečinku ve Štěchovicích. Je proto nutné stále udržovat zařízení ve výborné kondici," uvedl ředitel Vodních elektráren ČEZ, a. s., Zdeněk Saturka.
„U právě probíhající akce předpokládáme standardní rozsah oprav a prevence zahrnující kontroly na vodních cestách, zjišťování vad, příp. vyvařování kavitace na oběžných kolech turbín, kontroly tlakovzdušných zařízení, řídicích systémů a ochran," rekapituluje Pavel Synek, vedoucí odboru provozu vodní elektrárny Orlík.
Plánovaných oprav se následně (koncem července a v srpnu) dočkají také zbývající dvě soustrojí elektrárny (č. 3 a č. 4). Ty však již budou probíhat v klasickém pořadí s 5denním časovým překrytím uprostřed oprav pro práce na společné části soustrojí. Překrytí je nezbytné zejména pro opravy a pro diagnostiku v zařízeních a prostorech pro vyvedení výkonu. Dvojice strojů na Orlíku je mají vždy společné do jedné vývodové linky.
V elektrárně zprovozněné v letech 1960 - 61 jsou instalována 4 plně automatizovaná soustrojí s Kaplanovými turbínami pro spád 70,5 m. Voda se přivádí na soustrojí 4 ocelovými potrubími o průměru 6 250 mm, jež zabetonována v hrázi. Nejpohnutější chvíle a současně největší následné opravy za více než 50letou historii výroby elektřiny zažil Orlík v létě 2002. Elektrárna společně se svým personálem statečně vzdorovala tisícileté vodě na Vltavě a zaplatila za to zaplavením všech čtyř 91megawattových turbín i generátorů. Celý následující rok byl Orlík z důvodu oprav odstaven. Nejvíce poškozený blok č. 4 začal do sítě znovu dodávat elektřinu až 13. prosince 2004.