Centrum transferu technologií a znalostí Univerzity Pardubice, které zahájilo svoji činnost v loňském roce, úspěšně začíná propojovat odborné univerzitní prostředí s praxí a zajišťovat tzv. transfer výsledků vědy a výzkumu do praxe tak, aby došlo k maximálnímu zhodnocení duševního vlastnictví, kterým univerzita disponuje. Centrum transferu technologií a znalostí je samostatným organizačním útvarem Univerzity Pardubice, jehož činnost je financována po tři roky ze strukturálních fondů EU z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI). Celkové náklady projektu činí více než 46 mil. Kč, kde je 15 % poskytnuto ze státního rozpočtu ČR a 85 % je hrazeno z fondů Evropské unie. Taková odborná setkání, mezi něž bude patřit i právě iniciovaný pardubický mezinárodní kongres v roce 2016, propojují potenciál vědeckých týmů s výrobními týmy komerčních společností, umožňují sledování a sdílení nových trendů technologií textilního průmyslu, v nichž dochází k prolínání vědních disciplín a rozvoji spolupráce.
Důkazem toho jsou např. i speciálně vyvíjené textilie, které ovlivňují další obory, jako je zdravotnictví, automobilový průmysl, ochranu životního prostředí a řadu dalších. Mezi takové speciální textilie patří i kryty ran, pocházející právě z laboratoří profesora Hrdiny a docenta Burgerta pardubické univerzity, kde ve spolupráci se společností Contipro Group z Dolní Dobrouče se podařilo využít léčebnou moc kyseliny hyaluronové a vyvinout z tohoto polysacharidu velice pevné vlákno, které se vstřebává a pomáhá rychlému hojení ran, a které je zároveň i textilně zpracovatelné.
O tom, jak centrum už dnes podporuje inovativní prostředí a rozvoj spolupráce univerzitních pracovišť s komerční sférou, svědčí i nedávná účast na 23. celosvětovém kongresu Mezinárodní federace asociací textilních chemiků a koloristů IFATCC, konaného počátkem května v maďarské Budapešti. Kongres byl významný nejen po stránce odborné, ale i tím, že mezinárodní organizační výbor zvolil jako pořadatele příštího kongresu, plánovaného na září 2016, českou asociaci - Spolek textilních chemiků a koloristů, jehož pobočka dlouhá léta působí při Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice. A tak místem konání 24. mezinárodního setkání specialistů bude v roce 2016 Univerzita Pardubice, jejíž Fakulta chemicko-technologická a Centrum transferu technologií a znalostí se na pořádání konference budou podílet.
"Vztahy Fakulty chemicko-technologické a Spolku textilních chemiků a koloristů jsou výborným příkladem spolupráce univerzitního a průmyslového prostředí," říká profesor Radim Hrdina z Oddělení technologie organických látek Ústavu organické chemie a technologie Fakulty chemicko-technologické, mj. též odborný konzultant Centra transferu technologií a znalostí Univerzity Pardubice. Centrum tak naváže na spolupráci se Spolkem textilních chemiků a koloristů z podzimu loňského roku, kdy se podílelo v Pardubicích na pořádání národní konference TEXCHEM, jíž se účastnili zástupci jak textilních výrobců, tak výzkumných ústavů, i univerzit, jejichž studijní obory a výzkumné projekty se zabývají technologiemi souvisejícími s textilním průmyslem.
Obr.: contipro.com