Mosty odjakživa patřily k nejobdivovanějším výtvorům lidského umu. A to nejen díky svému praktickému významu, který je řadí mezí klíčové prvky infrastruktury již od starověku, ale často také díky impozantní velikosti a vzhledu. Mezi ty mimořádné nepochybně patří například francouzský Viadukt Millau, který je se svými pilíři o výšce přes 340 metrů nejvyšším na světě, či japonský Akaši-Kaikjō, jenž je nejdelším visutým mostem s rozpětím téměř dvou kilometrů mezi hlavními pilíři. Pohled na tyto stavby je nezapomenutelným zážitkem jak pro odborníky, tak pro úplné laiky.
Podobně působivý most by měl během roku 2015 vyrůst i přes záliv Izmit jižně od Istanbulu. Most nebude výjimečný jen svými rozměry - s rozpětím 1550 metrů mezi hlavními pilíři se stane čtvrtým nejdelším visutým mostem na světě - ale zejména svojí bezpečností a technologickým vybavením. Na jeho stavbě se významně podílejí i konstruktéři společnosti Siemens, kteří na most nainstalují dohromady přes 400 senzorů, jež budou neustále kontrolovat jeho bezpečnost. Data ze senzorů budou vyhodnocována pomocí speciálního systému SHMS (Structural Health Monitoring System), který bude obsluze zprostředkovávat informace prakticky o všem, co se na mostu stane.
Informace všeho druhu
Systém SHMS nebude shromažďovat a analyzovat pouze informace o dopravní situaci, ale třeba také o mechanických posuvech a napětí v jednotlivých částech mostu či aktuální síle větru. Díky GPS je však schopen monitorovat s milimetrovou přesností rovněž oscilace mostních pilířů o výšce 250 metrů. Navzdory velkému množství dat bude jejich přenos do kontrolního centra probíhat v reálném čase. Dojde-li tedy na mostu například k nehodě, bude reakce obsluhy prakticky okamžitá. Vzhledem k umístění mostu v zálivu Marmarského moře museli konstruktéři počítat i s působením místního podnebí, zejména s vlhkostí. Veškeré prostory uvnitř mostu i kryté kabely proto budou udržovány maximálně na 40 % vlhkosti.
Kromě senzorů zajišťuje společnost Siemens i veškeré další elektrické a elektromechanické vybavení mostu. Díky této uniformitě most řidičům zaručí maximální bezpečnost a současně bude mít delší životnost.
Obrázky - popisek:
Akaši-Kaikjō: Celých 1991 metrů musíte překonat, abyste urazili vzdálenost mezi hlavními pilíři japonského mostu Akaši-Kaikjō. Aby váhu mostu udržely, jsou hlavní lana tlustá 112 centimetrů. Turecký most přes Izmit bude dosahovat menších rozměrů – s rozpětím 1550 metrů bude přesto čtvrtým nejdelším visutým mostem.
Viadukt Millau: Pilíře francouzského Viaduktu Millau se vypínají až 246 metrů nad zem (měřeno k výšce vozovky) a činí most nejvyšším na světě. Nejvyšší pilíř převyšuje spolu s věží nad vozovkou svým rozměrem Eiffelovu věž.