Ke schválení provozu v jednotlivých evropských zemích nyní už jen stačí doložit, že lokomotivy Vectron odpovídají národním požadavkům jejich železniční infrastruktury. To znamená posouzení vlastností vozidla, které nejsou v TSI definovány nebo jsou v dotyčné zemi vyžadovány odchylně od evropského standardu. S ohledem na prohlubující se jednotnost (tj. interoperabilitu) evropských železnic není národních požadavků mnoho.
Národní schvalování lokomotiv v členských zemích Evropské unie již úspěšně probíhá. První dvě osvědčení o schválení typu národními drážními úřady, tedy neomezené schválení pro provoz, byla pro lokomotivy Vectron v nedávné době získána v Rumunsku a v Polsku. V souladu s pozitivním vývojem schvalování v evropských zemích byla zahájena sériová výroba lokomotiv Vectron.
Jako novinka byla lokomotiva Vectron představena široké veřejnosti před dvěma lety na berlínském veletrhu InnoTrans ve čtyřech různých provedeních. Lokomotiva je pozoruhodná jak svými technickými parametry (výkon 6,4 MW, tažná síla 300 kN, rychlost 200 km/h, čtyři napájecí systémy), tak variabilitou. Po dvou letech intenzivních zkoušek a zkušebního provozu v několika evropských zemích defilovaly letos v září na berlínském výstavišti opět tři varianty lokomotivy Vectron, včetně elektrické lokomotivy s pomocným spalovacím motorem pro provoz na kolejích bez elektrického trakčního vedení.