Společnost Dassault Systèmes představila první realistický 3D simulační model celého lidského srdce na světě. Projekt „Živé srdce" vyvinutý díky spolupráci multidisciplinárního týmu odborníků na srdce pomůže léčit kardiovaskulární choroby. Posouvá hranice diagnostiky, léčby a prevence srdečních onemocnění prostřednictvím individuálně přizpůsobených virtuálních modelů ve 3D. Podle nedávné studie Světové zdravotnické organizace zemřelo v roce 2008 na kardiovaskulární choroby po celém světě 17,3 milionu lidí, což představuje 30 % všech úmrtí. Zpráva nazvaná Prognóza budoucnosti kardiovaskulárních chorob v USA (Forecasting the Future of Cardiovascular Disease in the United States) Americké kardiologické asociace (AHA) předpokládá, že během následujících tří desetiletí dosáhnou náklady na léčbu kardiovaskulárních onemocnění 818,1 miliardy dolarů.
V centru projektu je 3D model srdce vybudovaný pomocí aplikací realistických simulací založených na platformě 3DEXPERIENCE. Odborníci Dassault Systèmes využili nejmodernějších simulačních postupů, které nabízejí aplikace SIMULIA, a vyvinuli komplexní 3D model srdce, jenž zachycuje elektrické i mechanické vlastnosti srdce nejrealističtějším a nejpřesnějším možným způsobem.
Absence realistických modelů lidských orgánů dosud výzkumníky omezovala v předvídání účinku léčebných metod na člověka. Projekt „Živé srdce" propojil komunitu vědců, lékařů, výrobců zdravotnických zařízení a zástupců zdravotnických institucí. Ti získali přístup ke 3D výpočetním modelům, což by mělo urychlit cestu od inovací z výzkumu k tržním produktům a službám.
Personalizované 3D simulace srdce spolu s využitím echokardiogramu, magnetické rezonance, CT snímků a dat z kardiologických výzkumů umožní lékařům a expertům lépe poznat srdce pacienta, aniž by bylo nutné provádět další invazivní diagnostické procedury. Simulace má navíc potenciál stát se nejen cenným vzdělávacím nástrojem, který podnítí inovace ve výzkumu, ale mohla by také urychlit schvalovací postupy, snížit náklady na vývoj nových, lépe individuálně přizpůsobených přístrojů, a umožnit tak časnější diagnostiku a zlepšení výsledků léčby pacientů.