České družstvo talentovaných studentů fyziky přivezlo jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile z Mezinárodní fyzikální olympiády v Dánsku. 44. ročník soutěže pro středoškoláky z celého světa probíhal od 7. do 15. Července. Letos se ho zúčastnili soutěžící z 83 zemí. Přípravu českého týmu podpořila Skupina ČEZ, která již čtvrtým rokem přispívá na aktivity Jednoty českých matematiků a fyziků. Na vrcholné světové soutěži ve fyzice se utkali nejlepší středoškoláci z 83 zemí. Místem konání se proto tento rok stalo město Lyngby, jež leží severně od Kodaně. S náročnými teoretickými i experimentálními úlohami se zde popraly téměř čtyři stovky účastníků. Náš tým tvořila pětice studentů, které se díky třem medailím podařilo obhájit přední místo v celkovém hodnocení. Nejlépe se dařilo Lubomíru Grundovi z Gymnázia Christiana Dopplera z Prahy: přivezl stříbro. Stejné ocenění získal i v minulém roce na olympiádě v Estonsku.
„Mám radost, po několikadenním řešení fyzikálních úloh jsem se cítil vyčerpaný, ale medaile přehlušila veškerou únavu. Nejtěžší pro mě bylo čtení grafů a odhadování průběhu fyzikálních veličin," popisuje své zážitky Lubomír. Z bronzu se radovali Miroslav Hanzelka z Gymnázia Česká Lípa a Jiří Guth Jarkovský (přímý potomek slavného propagátora olympijského zápolení) z Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích.
„Finalisté české fyzikální olympiády se na světových soutěžích tradičně umisťují velmi dobře, to je velký úspěch. Stačí například porovnat počet obyvatel České republiky a Číny. Přitom naše družstva již desetkrát přivezla zlatou medaili. Škoda, že nyní kluci nezískali jedenáctou, ale i tak dosáhli skvělého výsledku. Navíc máme ještě jedno čestné uznání, získal ho Jakub Rösler z Gymnázia Jiřího Gutha Jarkovského v Praze," shrnuje vedoucí českého družstva Jan Kříž z Katedry fyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity v Hradci Králové, jež pro finalisty zajistila přípravné soustředění. Absolutním vítězem se stal, stejně jako minulý rok, Atilla Szabó z Maďarska.
Dva čeští olympionici získali vzdělání na školách, které ČEZ v technickém vzdělávání podporuje. Jiří Guth Jarkovský například trénoval v moderní fyzikální laboratoři, jejíž vybavení škola získala díky energetikům. Ti totiž každoročně pořádají soutěž o 200 tisíc korun na novou učebnu, v níž rozhodují výsledky krajských kol matematického a fyzikálního zápolení.
Generální partner české Matematické a Fyzikální olympiády, Skupina ČEZ, se snaží různými cestami vést mladou generaci k technickým oborům. „Technické obory se bez matematiky a fyziky neobejdou. Proto se snažíme podporovat aktivity, které mladé k těmto předmětům vedou. A soutěžní klání je velmi dobrá příležitost. Všem, kteří se mezinárodního klání zúčastnili, gratuluji. Sdílím jejich nadšení,“ usmívá se Pavel Puff, manažer útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ a dodává: „Držíme palce také studentům, kteří se chystají reprezentovat ČR na Mezinárodní matematické olympiádě, která probíhá od 18. do 28. července v Kolumbii."