Rozvoj aditivních technologií SLM (Selective Laser Melting), případně označovaných i jako Laser Metal Fusion, jde nebývale rychlým tempem s novinkami jak v technických parametrech, tak i efektivitě provozu.
Přesto potřeba laseru a s tím spojených určitých finančních nákladů vedla na Rostocké univerzitě k vývoji alternativy „3D tisku“ kovových dílů bez nutnosti použití laseru. Výsledný efekt se u alternativní metody liší po prvotním natavení vrstev plastické substance následně vytvořením kovového dílu ne už natavením, ale spékáním.
Metoda nazvaná Composite Extrusion Modeling (CEM) vychází z podstaty metody 3D tisku plastických materiálů, kde na materiálovém vstupu přichází plast ve svitku. Pokud se má touto metodou ale vytvořit kovový díl, pak je tady třeba místo plastu ve svitku připravit granulát z mixu kovového prášku a plastu. Vlastní proces je pak v první fázi podobný tisku plastu s nanášením jednotlivých vrstev a jejich natavením plastické substance. V další fázi pak při teplotě těsně pod bodem tání kovové složky dochází v ohřívací peci po rozpuštění plastu ke spékání kovového prášku. Postup se dá provádět i na upravených běžných 3D tiskárnách plastů. Spékané polotovary mají dostatečnou pevnost a dají se dodatečně obrábět.