Ve východočínské sedmimilionové Jen-tchaji na poloostrově Šan-tung vyrostla přímo na mořském pobřeží pozoruhodná vyhlídková Sluneční věž (Sun Tower), kterou navrhli čínští architekti z Open Architecture. Má zajímavý design, slouží také jako masivní sluneční hodiny a signalizuje střídání ročních období.
Podobu 50 m vysoké čínské Sluneční věže inspirovala starobylá historie uctívačů Slunce v této oblasti poloostrova Šan-tung, stejně jako strážní věže, které v minulosti hlídaly pobřeží a varovaly čínské panovníky před útokem z moře. Sun Tower byla postavena v rámci spolupráce s britskou nadnárodní inženýrskou společností Arup. Zakřivený tvar věže vznikl ze dvou vrstev betonu, které vytvářejí ozvěnu.
Jak vysvětlují architekti z kanceláře Open Architecture, která byla vypracováním projektu pověřena, pečlivě prostudovali danou lokalitu a její světelné podmínky. Sluneční věž následně nechali vystavět tak, že je její severní okraj rovnoběžný s poledním svitem slunce během rovnodennosti, zatímco vstupní tunel odpovídá západu slunce během zimního slunovratu. Uprostřed věže se nachází polovenkovní amfiteátr, jehož středová osa směřuje k východu slunce nad malým ostrovem Č'-fu o letním slunovratu.
Konkávní vnitřní tvar obrácený k nedalekému oceánu zachycuje jeho zvuky, zesiluje je za pomoci struktury věže a směřuje dolů k základně amfiteátru. Plochu, na níž byla věž vystavěna, obklopují prstence mírně eliptického tvaru, jež připomínají oběžné dráhy planet. Ty protíná vodní kanál vytesaný do kamenné dlažby tak, že jeho průsečíky s prstenci označují místa, kam dopadá stín budovy v určitých hodinách během rovnodennosti. Vnější prstenec pak lemuje řada fontán, které oslavují 24 slunečních termínů tradičního čínského kalendáře.
Sun Tower navržená Open Architecture je veřejné kulturní zařízení na pobřeží v Yantai Yeda Development Zone s venkovním divadlem, digitálními výstavními prostory, knihovnou, kavárnou a barem. Na vrcholu je jedinečný polovenkovní „Prostor jevů“ (Phenomena Space).
V horní části Sluneční věže najdeme knihovnu, vyhlídku a takzvaný Prostor jevů, na kterém se nachází částečně venkovní pozorovací plošina. Ta obsahuje otvor oválného tvaru (oculus), který propouští dovnitř dešťovou vodu, jež se shromažďuje v malém bazénu.
Dále ve věži jsou kolem klikatých ramp, po nichž návštěvníci stoupají skrz konstrukci, vytvořeny výstavní prostory obsahující digitální obrazovky a projekce. Přízemní divadlo má navíc výhled na moře.
Vnitřní teplotu Sun Tower pomáhá regulovat pasivní křížová ventilace tvořená funkčními otvory na obou pláštích a odvodem fungujícím na principu odvodu horkého vzduchu s pomocí komínového efektu.
Foto: Jonathan Leijonhufvud / Open Architecture