V současné době se objevuje celá řada humanoidních robotů, kteří více či méně napodobují člověka, a někteří už jsou vybaveni i pokročilou inteligencí. Existují ale i jiné možnosti praktického pojetí robotů. Velmi zajímavý design představují bipední, tedy dvounozí roboti, kteří mají dvě výrazné končetiny, zbytek jejich těla však lidskou postavu příliš nepřipomíná.
Čínská robotická společnost LimX Dynamics vyrábí humanoidní roboty i populární čtyřnohé roboty. Kromě toho se ovšem věnuje i vývoji bipedních robotů, jako je jejich demonstrační model P1 Biped. Letos v květnu (2024) ho lidé z LimX Dynamics představili v roli, kde pochoduje drsným terénem a snáší velmi hrubé zacházení, včetně mlácení větví.
Nedávno pak ohlásili nového bipedního robota s označením Tron1. Ten představuje již komerčnější evoluci robota P1 Biped. Je navržen primárně jako testovací platforma pro řízení pohybu humanoidních a humanoidům podobných robotů a také pro výzkum robotické inteligence. Vzhledem k předpokládanému uplatnění ve výzkumu a vývoji v oblasti RL [reinforcement learning — interdisciplinární oblast strojového učení a optimalizace řízení zabývající se posilováním schopností inteligentního robota pohybovat se a jednat v dynamickém prostředí; vedle učení pod dohledem by mělo zahrnovat i samostatné zdokonalování schopností bez dozoru — pozn. red.] může být Tron1 vybaven třemi různými typy „nohou“ pro různé způsoby pohybu.
„Dvoubodové“ končetiny Point-Foot jsou zakončeny gumovým „kopytem“. Tento typ nohy nabízí robotovi nejvíce svižný výkon. Evolučně starší robot P1 Biped takové končetiny využíval při chůzi v lese.
Končetiny typu Sole jsou ze všech tří typů nejbližší lidské noze a jsou určeny k napodobování lidské chůze.
Končetiny Wheeled odpovídají svému názvu. Na obou je instalováno relativně velké kolo, takže robot vybavený těmito končetinami může jezdit. Současně zároveň však může robot kola zablokovat a končetiny používat ke kráčení, což je možné využít například při zdolávání schodů nebo podobných terénních nerovností.
Tron1 má k dispozici automatickou detekci typu instalovaných končetin a podle toho přepíná ovládací prvky. Slibuje jednoduchou konfigurovatelnost a výkonný algoritmus řízení provozu umožňující použití ihned po vybalení z krabice.
Uživatel řídí robota na dálku bezdrátovým ovládáním nebo může použít Python pro programování autonomních operací. Tron1 je vysoký 85 cm a váží méně než 20 kg. Je vybaven procesorem Intel Core i3 12. generace. Jeho lithium-iontový akumulátor se nabíjí 1,5 hodiny na 2 hodiny provozu. Zaváděcí cena robota Tron1 byla v základní verzi stanovena na 15 tisíc USD [čínská verze webu firmy však pracuje s cenou 6,98 tisíce dolarů — pozn. red.], ve verzi EDU pak nabízí „praktické periferní rozhraní pro podporu různých cílů vědeckého výzkumu“ (USB s možností rozšiřování o další periferie).
Stanislav Mihulka, doplnil Michael Málek
Foto: Limx Dynamics