Jednou z klíčových podmínek, které platí pro veškeré vybavení kosmických lodí, je, že musí být co nejlehčí. V tomto směru jsou dost problematické klasické solární panely kosmických lodí a satelitů, které jsou založeny na křemíku. Jsou sice výkonné, ale zároveň velmi těžké a neohebné.
V poslední době se na trhu objevují alternativní solární články založené na perovskitu a na organickém materiálu. Takové solární články jsou úžasně lehké a ohebné, což je předurčuje za ideální kandidáty pro budoucí kosmické aplikace.
Němečtí odborníci nedávno poslali perovskitové a organické solární články poprvé do vesmíru. Šlo o experiment OHSCIS (organic and hybrid solar cells in space), který letěl do vesmíru na palubě suborbitální rakety Atek/Mapheus-8. Raketa odstartovala v červnu 2019 z kosmodromu Esrange Space Center, který se nachází poblíž města Kiruna na severu Švédska. Dostala se do výšky 240 km a pak se vrátila zpět na Zemi. V podmínkách vesmírného prostoru se solární články pohybovaly asi 7 minut.
Experiment dopadl skvěle. Solární články na palubě suborbitální rakety vydržely extrémní podmínky vesmírného prostoru na nízké oběžné dráze, tedy především vakuum, mráz a tvrdé záření, a vyráběly elektřinu ze světelného záření. Využívaly přitom jak přímý sluneční svit, tak i slabší záření odražené od zemského povrchu.
Jak uvádí vedoucí výzkumné skupiny Peter Müller-Buschbaum z německé Technische Universität München, v tomto byznysu nejde ani tak o výkon solárních panelů jako takový, ale o výkon vztažený k hmotnosti panelů. Jejich solární články z perovskitu a organického materiálu dosáhly takového výkonu na hmotu článku, který asi desetkrát převyšuje dnes používané technologie solárních článků pro kosmické lodě.
Podle Müllera-Buschbauma by se jejich solární články mohly velmi dobře uplatnit jak při misích na blízkých oběžných drahách Země, tak i během misí do vzdálenějších končin Sluneční soustavy. Úspěšný test na suborbitální raketě přitom představuje významný milník pro jejich další vývoj a využití.
Zdroj a foto: www.dlr.de, techxplore.com