Velmi zajímavým palivem blízké budoucnosti by se i v letecké dopravě mohl stát kapalný vodík. Potvrzuje to pozoruhodný projekt švýcarského start-upu Sirius Aviation AG z města Baar. Start-up vyvinul letoun typu eVTOL, tedy s kolmým startem a přistáním a elektrickými motory, který ale není napájen z elektrických baterií.
Stroj Sirius Jet může letět rychlostí až 520 km/h a jeho dolet činí až 1 851 km. Sirius Aviation uvádějí, že již zahájili certifikační proces s americkou Federální leteckou správou FAA. Jejich demonstrační letoun by měl poprvé vzlétnout v roce 2025. Dokončení kompletní certifikace a první dodávky letounů Sirius komerčním zákazníkům jsou plánovány na rok 2028.
Letoun připomíná o něco menší verzi často medializovaného eVTOL Lilium Jet německé společnosti Lilium. Vzhledem k použití kapalného vodíku jako paliva má ale mnohem větší dosah. Uváděný maximální dolet 1 851 km se týká verze Business, která pojme tři pasažéry.
Letoun ve verzi Millenium pro pět pasažérů má sice dosah jen 1 046 km, ale i to je mnohem více než plánovaný dosah letounu Lilium Jet (200 až 250 km) napájeného z akumulátorových baterií. Sirius Jet Millenium by mohl přepravovat cestující na trasách jako Los Angeles — San Francisco, Londýn — Berlín, Melbourne — Sydney nebo třeba Peking — Soul.
Sirius Aviation to ale nebudou mít jednoduché. Použití kapalného vodíku je sice průlomové a takové palivo obsahuje ohromné množství energie, což ho předurčuje pro lety na větší vzdálenosti, tento typ leteckého pohonu má ale ještě daleko do zralé technologie. Jednou ze zásadních technických komplikací je nutnost udržet vodík v kapalném stavu, což vyžaduje velmi nízké teploty pod 20 K (−253 °C).
Další věcí je, že prakticky neexistuje infrastruktura, která by pro letouny poháněné kapalným vodíkem zajistila palivo. Vše bude nejprve nutné vybudovat. Každopádně jde o velmi ambiciózní projekt, který bude potřebovat velkou porcí štěstí, odhodlání a v neposlední řadě správné investory.