Američtí a francouzští odborníci z University of San Diego a Université Grenoble-Alpes vyvinuli pozoruhodné zařízení, které je ohebné a roztažitelné, lze ho nosit na přímo na kůži a dokáže získávat energii ze sloučenin obsažených v lidském potu. Technologie nabízí nové směry vývoje nositelných elektronických zařízení, která budou mít autonomní a vůči prostředí šetrný zdroj energie.
V dnešní době stále vzrůstá poptávka po nositelné elektronice, hlavně pokud jde o zařízení v medicíně, diagnostice a ve sportu. Taková zařízení přitom potřebují spolehlivý a účinný zdroj energie, který nepředstavuje riziko pro lidské tělo. Jednou z možností je využít pro nositelnou elektroniku energii získanou z látek produkovaných lidským tělem.
Experti v oblasti nanostrojů, biosenzorů a nanobioelektroniky vymysleli ohebný a roztažitelný vodivý nanomateriál, který tvoří navzájem propojené uhlíkové nanotyčinky, polymery a enzymy. Tento nanomateriál se stal základem biočlánku (biofuel cell), který se přizpůsobuje lidské kůži i jejím deformacím. Elektřinu takový článek vytváří redukcí kyslíku a oxidací kyseliny mléčné, obsažené v lidském potu. Jakmile se tento biočlánek dostane na kůži svého majitele, tak začne nepřetržitě dodávat elektřinu, která postačuje například pro LED osvětlení.
Výroba nového zařízení je relativně jednoduchá a levná. Podstatnou část nákladů přitom tvoří produkce enzymů, které zpracovávají látky v potu. Badatelé teď hledají cestu, jak by mohli zvýšit elektrické napětí vyráběné elektřiny, aby biočlánek mohl pohánět i větší nositelná zařízení, která spotřebují více energie.