Padlí jsou parazitické vřeckovýtrusné houby, které napadají mnoho rozmanitých hostitelů. Celá řada z jejich obětí přitom jsou hospodářsky významné plodiny. Zemědělci proti infekcím padlí obvykle používají fungicidy. Ty ale bohužel nejsou úplně ideální.
Fungicidy jsou především často dost toxické a nebezpečné životnímu prostředí. Problém je i v tom, že jsou nákladné, jak na finance, tak i na lidskou práci. Další věc je, že padlí nečekají s „rukama v klíně“. Tyto parazitické houby si velmi rychle vyvíjejí rezistence proti různým typů fungicidů, což zase tlačí zemědělce k používání dalších a dalších fungicidů.
Mezinárodní tým vědců a inženýrů spojil síly k vývoji speciálního robotu určeného k boji proti padlí na vinicích. Jmenuje se „Thorvald“ a pro tento projekt jej postavila norská společnost SAGA Robotics.
„Thorvald“ využívá toho, že padlí, stejně jako jiné organismy, je možné tvrdě zasáhnout ultrafialovým zářením. Padlí sice má speciální obranný mechanismus proti UV záření, ten ale funguje jen za denního světla, konkrétně reaguje na jeho modrou složku. Proto „Thorvald“ s rozměry 2,4 × 1,2 m vyráží na vinice v noci. Tam pak roboty projíždějí kolem vinné révy a ozařují bezbranné padlí soustavou ultrafialových lamp. Padlí je naštěstí na UV záření poměrně citlivé, takže ho zabije malá dávka záření, která neuškodí rostlinám vinné révy.
Další experimenty ukazují, že by UV lampy mohly pomoci proti dalším typům plísňových onemocnění i proti hmyzím škůdcům. „Thorvaldy“ právě testují na vinicích amerického státu New York. Na trhu by se mohly objevit už letos.