Pokud někdo chce letět do vesmíru, potřebuje k tomu pořádný raketový motor. A ten motor by měl být spolehlivý, a přitom levný. Právě takový by měl být i motor Prometheus, který pro Evropskou kosmickou agenturu ESA vyvíjí ArianeGroup.
V kosmickém průmyslu a letech do vesmíru se stále více prosazují soukromé společnosti z různých zemí. To vyvolává tlak na státní a nadnárodní agentury, jako je právě ESA, aby snižovaly ceny, pokud chtějí stále zůstat ve hře. Jednou z možností je vyvíjet nové raketové motory, které budou mnohem lacinější, budou snadněji vyrábět, a také je bude možné používat na různé typy raket a raketových stupňů v různých konfiguracích. A hlavně opakovaně.
ESA vsadila na systém Prometheus. Jde o raketový motor na kapalné palivo, tvořené směsí kyslíku a metanu, jehož klíčové komponenty se vyrábějí 3D tiskem. Jejich produkce je snadnější a rychlejší. A takto vytvořený design je jednodušší. Součástí pohonu je i palubní systém pro management a monitorování provozu motoru, díky kterému by měl být Prometheus „chytrý“ a opakovaně použitelný. Zároveň by měl být výrazně snazší pozemní „provoz“ těchto motorů, jak před startem, tak i po něm.
Podle představ ESA se Prometheus měl stát předchůdcem nové generace 3D tištěných motorů, jejichž výroba bude 10krát levnější nežli výroba dnešních motorů Vulcain 2, které pohánějí hlavní stupeň evropské rakety Ariane 5. V současné době probíhají testy hardwaru prototypu Prometheus M1 v testovacím zařízení Lampoldshausen německého výzkumného centra DLR German Aerospace Center.