Nizozemská společnost MX 3D Metal konečně realizovala svůj ambiciózní plán a v Amsterdamu jako první na světě překlenula jeden z místních vodních kanálů 3D tištěným ocelovým mostem. Byla to významná událost. Most oficiálně otevřela pro veřejnost nizozemská královna Máxima Nizozemská.
Design prvního 3D technologií zhotoveného mostu navrhla společnost Joris Laarman Lab známého nizozemského designéra a umělce Jorise Laarmana, která je ověnčená cenami a proslavená odvážnými experimentálními designy a využíváním moderních technologií.
Projekt neměl ustláno na růžích. Původně měl být most vytištěn přímo na místě. Ukázalo se však, že tím by MX3D příliš předběhli dobu. Nebylo to možné kvůli bezpečnosti a dalším komplikacím. Most byl nakonec vytištěn v továrně, a to již v roce 2018. Proces 3D tisku tehdy zabral pouhých šest měsíců, od té doby však projekt čelil sérii odkladů z řady příčin, včetně pandemie covidu-19. Až nedávno ho na místo určení přivezl člun a na zamýšlenou pozici ho umístil jeřáb. Most by měl na tomto místě zůstat dva roky.
3D tištěný most měří 12,2 m a má šířku 6,3 m. Jeho komplikovaný design vytvářely čtyři roboty, které postupně svářely jednotlivé vrstvy mostu. Při výrobě mostu bylo spotřebováno 6 t nerezové oceli.
Jak uvádí šéf MX3D Gijs van der Velden, v tomto projektu využili systém M1 metal AM. Jde o standardní svářecí roboty, které jsou vybaveny speciální soustavou senzorů. Zároveň ve společnosti vyvinuli speciální software, který zajišťoval optimální organizaci svářecího procesu.
Na mostě je instalována soustava senzorů sbírající strukturální data o chování konstrukce mostu. Jsou tam rovněž senzory detekující vlastnosti prostředí, jako je kvalita ovzduší nebo teplota. Most všechna získaná data posílá počítačovému modelu, který představuje digitální dvojče mostu a pomáhá odborníkům sledovat chování mostu i jeho okolí v reálném čase. Ještě nedávno by 3D tištěné mosty byly považovány za science-fiction. Teď se nám rýsuje budoucnost, ve které se s podobnými stavbami budeme setkávat mnohem častěji.
Foto: New Atlas