Proč se ženy tolik starají o módu, když potenciální mužské nápadníky na jejich rafinovaných róbách údajně zajímá hlavně to, kde že se to sakra rozepíná? Právě publikované výsledky vědeckého týmu z Univerzity Karlovy, Harvardu a Cambridge ukázaly, že ženy možná i v tomto případě instinktivně dobře „vědí“, co dělají, ale sobě ani vědcům to obvykle nepřiznají.
Módní oblečení je těžké falšovatelný signál bohatství a statusu, o tom se těžko přít. Nedává ovšem příliš smyslu, že jde převážně o ženský zájem. Z dotazníkových šetření totiž vyplývá, že muži na ženách oceňují především mládí a fyzickou krásu, nikoliv bohatství.
Možné vysvětlení nabízí studie publikovaná v lednovém čísle časopisu Evolution and Human Behavior. Autoři se tentokrát nespokojili pouze s tím, že se vzorku 4 073 heterosexuálních mužů a 2 718 žen zeptali, jak moc oceňují jednotlivé vlastnosti u svých možných krátkodobých a dlouhodobých partnerů, ale také je vyzvali, aby následně ohodnotili na škále 1–8 fyzickou atraktivitu a sympatičnost fotografií tváří 40 žen a 40 mužů. Z dřívějších prací je známo, že ohodnocení fyzické atraktivity osob vyjde zhruba stejně jako ohodnocení jejich kvality coby „partnerů na jednu noc“, zatímco ohodnocení sympatičnosti vyjde podobně jako ohodnocení jejich kvality coby „partnerů na celý život“.
Tváře osob na fotografiích přitom byly podobným způsobem ohodnoceny z hlediska 11 vlastností, například z hlediska bohatství, inteligence nebo dominance. Podle toho, jaké tváře připadaly respondentům atraktivní či sympatické, bylo možné pro každého respondenta spočítat, jaké vlastnosti skutečně v testu upřednostňoval u svých potenciálních krátkodobých či dlouhodobých partnerů. Jestliže například nějakému muži připadaly obzvláště sympatické ženy, které mu zároveň připadaly hloupé (takových mužů nebylo mnoho, ale vyskytli se), bylo vcelku nabíledni, že u svých možných životních partnerek zrovna inteligenci nehledá.
Když byly následně porovnány vlastnosti, o kterých si respondenti mysleli, že je u svých potenciálních partnerů preferují (nebo to alespoň uvedli v dotazníkové části studie), a vlastnosti, které skutečně preferovali u osob na fotografiích, vyjevily se velmi podstatné rozdíly. Například ženy, zejména ty v plodné fázi menstruačního cyklu, uváděly, že preferují dominantní muže. Hodnocení tváří na fotografiích však ukázalo, že dominance je ve skutečnosti spíše odpuzuje, a to kupodivu i u partnerů na jednu noc.
U mužů se asi nejzajímavější rozdíl týkal právě bohatství. V dotazníkové části studie se tato vlastnost ocitla na samém konci žebříčku 12 vlastností potenciálních partnerek na jednu noc; méně žádoucí už byla – nepřekvapivě – pouze mužnost. Z hodnocení reálných fotografií však vyplynulo, že bohatství je třetí nejžádanější vlastnost v případě partnerek na jednu noc (za charismatem a zábavností) a pátá u partnerek na celý život (za zábavností, charismatem, laskavostí a inteligencí).
SMÍŠENÁ PÁROVACÍ STRATEGIE
Jak je to možné a existuje pro preferenci bohatých milenek evoluční vysvětlení? Kupodivu ano, a je vlastně s podivem, že bylo evolučními psychology zatím zcela opomíjeno. Samičky mnoha živočišných druhů používají pří výběru partnerů tzv. smíšenou párovací strategii. To je vlastně kombinace dvou odlišných strategií pro výběr partnerů. Pomocí jedné se snaží získat dlouhodobého partnera a s ním nejlepší materiální zabezpečení pro své potomky – u ptáků například nejlepší hnízdo a nejrozsáhlejší lovecký areál, u člověka nejbohatšího a nejmocnějšího muže. Pomocí druhé strategie se zase snaží získat nejkvalitnějšího krátkodobého partnera a s ním sestavu nejlepších genů pro své potomky. Samičky by určitě přivítaly možnost získat partnera, který by byl ideální jak z hlediska zdrojů, tak z hlediska genů. Takových je však kolem nich pomálu, a navíc nositelé nejlepších genů nebývají nejlepšími či nejochotnějšími dlouhodobými poskytovateli materiálních zdrojů a rodičovské péče. A tak jsou samičky často nuceny výrazně slevit ze svých nároků, nebo poskytovatele obou samčích funkcí od sebe personálně oddělit – jednu funkci svěřit sociálnímu partnerovi (manželovi) a druhou milenci.
Samečci, a opět nemluvíme pouze o vlaštovkách, existenci dvou samičích strategií ochotně přizpůsobují strategii své. Podle jiných kritérií si vybírají dlouhodobé partnerky (zde hledí zejména na mládí, které dvojici zajistí během trvání svazku co největší počet potomků) a podle jiných krátkodobé partnerky – milenky (zábavnost a bohatství). Zábavnost je asi jasná, ale proč bohatství? Samečkům na záletech nejde jen o zábavu, ale také (a z evolučního hlediska především) o to, aby podstrčili své geny prostřednictvím levobočků do cizího hnízda. To druhé obvykle nedělají vědomě, právě za tímto cílem je ovšem kdysi dávno „naprogramovala“ evoluce. A pochopitelně, čím pohodlnější a teplejší to bude hnízdečko, tím lépe se budou jejich geny šířit v příštích generacích.
Najednou je zřejmé nejen to, proč muži tak moc oceňují u svých krátkodobých partnerek bohatství, ale i to, proč se ženy tak usilovně snaží udržet krok s módou. Ano, jakmile již má samička zajištěného dlouhodobého partnera, a s ním i materiální zdroje, začnou ji její geny nenápadně ponoukat, aby se začala přednostně rozhlížet po co nejkvalitnějších genech. A i na tomto poli je velká konkurence – záletní nositelé nejkvalitnějších genů budou upřednostňovat majitelky nejteplejších hnízdeček. Samička se proto musí snažit vyslat svým potenciálním milencům jasný, a přitom nezfalšovatelný signál – ano, právě takové hnízdečko je zde k mání. Jak již bylo řečeno, udržovat krok s módou je velmi nákladná záležitost a díky tomu se tento signál jen velmi obtížně falšuje – bohatství se tímto způsobem jen obtížně předstírá.
A mimochodem, jestli vás snad právě nyní zajímá, jaké vlastnosti u svých partnerů opravdu hledáte či oceňujete vy, můžete si udělat příslušný test na http://bit.ly/odhad.