Rostliny jsou vlastně výtečné fotosyntetické továrny na energii, které jedou na sluneční záření, vodu a oxid uhličitý. Vědci se v poslední době snaží fotosyntézu rostlin a podobné procesy napodobit umělými listy, zatím ale nešlo o příliš praktické technologie. Nejvíce slibné umělé listy zatím fungovaly v podstatě jenom v laboratorních podmínkách.
Tým z americké University of Illinois v Chicagu teď ale přišel s pokročilou verzí takového umělého listu, která funguje za běžných podmínek prostředí. Vysává z atmosféry oxid uhličitý, z něhož vyrábí kyslík a syntetické palivo. Šéf výzkumu Meenesh Singh říká, že dosavadní umělé listy tohoto typu využívaly oxid uhličitý z natlakovaných zásobníků. To je samozřejmě snadné.
Aby byl umělý list Singhova týmu prakticky použitelný v normálních podmínkách, tak musel zvládnout odebírat oxid uhličitý ze zdrojů, v nichž jen tento plyn v mnohem nižších koncentracích, jako například z atmosféry nebo ze spalin uhelných elektráren. Badatelé nakonec našli překvapivě jednoduché řešení. Použili osvědčenou umělou fotosyntetickou jednotku, kterou zabalili do průhledného obalu. Tento obal je vlastně polopropustná membrána z kvartérní amoniové sloučeniny, která je naplněna vodou.
Když na takto uspořádány umělý list posvítí Slunce, tak se voda v listu pomalu vypařuje skrz póry v membráně. Zároveň dochází k selektivnímu nasávaní oxidu uhličitého z okolí. Umělá fotosyntetická jednotka přemění oxid uhličitý na oxid uhelnatý, který může být odčerpán a uložen. Následně může být využit v řadě různých aplikací, včetně výroby syntetického paliva. Shodou okolností je vedlejším produktem činnosti fotosyntetické jednotky kyslík, který pak umělý list vypouští do okolí, stejně jako v případě přírodní kyslíkaté fotosyntézy.
Podle Singha by jejich umělý list mohl být ve své fotosyntéze až 10krát účinnější nežli procesy v přírodním listu živé rostliny. Pokud by někdo spustil zařízení s velkým počtem takových umělých listů, tak by úspěšně vyrábělo palivo a při tom odčerpávalo z atmosféry nepopulární oxid uhličitý.